Rusko – Bělorusko. 28 programů integrace

Ruský prezident Vladimir Putin a jeho běloruský protějšek Alexandr Lukašenko se při čtvrtečním rozhovoru v Moskvě shodli na 28 programech integrace svých zemí. Dohodli se přitom na vytvoření jednotných energetických trhů i společného obranného prostoru. Podle agentury TASS o tom oba prezidenti informovali po jednání.

Lukašenko přijel nyní do Moskvy posílit proces sbližování obou zemí ve svazový stát. V minulosti s integrací spíš otálel. Putin po jednání oznámil, že Rusko a Bělorusko »se dohodly na všech dvaceti osmi svazových programech«. Jde o programy »zaměřené na sjednocení legislativy Ruska a Běloruska v různých oblastech hospodářství, na vyrovnání podmínek pro činnost ekonomických subjektů obou zemí, na budování společných finančních a energetických trhů, dopravního prostoru i na utváření a realizaci společné průmyslové a zemědělské politiky«. Alexandr Lukašenko v této souvislosti na tiskové konferenci zdůraznil, že tím hlavním dokumentem, o němž spolu oba politici jednali, byl ten, který se týká rovných práv ruských a běloruských hospodářských subjektů.

Podpisy a plány

Ruský prezident také sdělil, že budou podepsány dokumenty týkající se vytvoření jednotných trhů energiemi obou zemí včetně ropy, plynu a elektřiny. Přitom dokument o jednotném trhu s plynem by podle jeho slov měl být podepsán do 1. prosince roku 2023. Šéf Kremlu doplnil že cena této energetické suroviny v příštím roce zůstane pro Bělorusko na stejné úrovni jako letos. Poznamenal také, že v plánu je i vytvoření společného platebního prostoru.

»Diskutovali jsme i o otázkách budování jednotného obranného prostoru a o zajištění bezpečnosti svazového státu na vnějším obvodu,« informoval rovněž Putin. Lukašenko k tomu poznamenal, že v případě nutnosti Rusko a Bělorusko mohou »vytvořit absolutně těsné vztahy, ještě silnější než v unitárním státu«. »Budeme stupňovat společná opatření proti společným výzvám a hrozbám,« dodal.

Putin, pokud jde o spojování a sbližování obou zemí, podle agentury TASS nevyloučil »někdy v budoucnu« ani možnost vytvoření společného parlamentu. Zatím to ale s Lukašenkem neprojednávali, je to opravdu otázka příští doby.

(ava, čtk)

11. 9. 2021  (ava, čtk)