Papež František přiletěl do Budapešti, zdrží se ale jen krátce

Papež František časně ráno přistál v Budapešti, informuje agentura Reuters. Na programu má schůzku s maďarským prezidentem Jánosem Áderem a premiérem Viktorem Orbánem. Setká se také s biskupy a zástupci některých židovských komunit, poté odslouží závěrečnou mši Mezinárodního eucharistického kongresu.

Po sedmihodinové návštěvě Maďarska 84letá hlava katolické církve zamíří do Bratislavy, kde se zdrží do středy. Jde o jeho první zahraniční cestu od červencové operace střev.

V letadle mířícím do Maďarska papež novinářům řekl, že obnovení cest považuje za velmi důležité. Na dotaz o jeho nedávné operaci přitom odpověděl, že se cítí dobře.

Na letišti papeže přivítali místopředseda vlády Zsolt Semjén, kardinál Péter Erdö a maďarští biskupové. Papež se usmíval a krátce zamával na děti, které jej přišly přivítat. Následně nastoupil do auta, které ho převeze do centra města.

Rozhodnutí papeže pobýt v maďarské metropoli jen do odpoledne vzbuzuje od oznámení programu velkou pozornost. Podle agentury Reuters papežova blesková návštěva Budapešti podtrhuje jeho názorové neshody s "nacionalistickým a protiimigračním" premiérem Orbánem. Některá katolická média a diplomaté naznačili, že papež v praxi dal přednost Slovensku, kde se zdrží mnohem déle a kde navštíví čtyři města.

Papež František mnohokrát odsoudil to, co považuje za oživení nacionalistických a populistických hnutí, vyzýval k evropské jednotě a kritizoval země, které se snaží řešit migrační problematiku jednostrannými nebo izolacionistickými kroky.

Odpoledne papež odletí do Bratislavy, hlavní část programu jeho návštěvy Slovenska začne v pondělí. Ve slovenské metropoli se postupně sejde s politiky, zástupci občanské společnosti či představiteli židovské komunity. Na východě země má pak naplánováno kromě jiného setkání s mládeží i Romy. Návštěva hlavy katolické církve v zemi, první od roku 2003, vyvrcholí ve středu mší v Šaštíně nedaleko hranic s Českem.

(čtk)

12. 9. 2021  (čtk)