Den Katalánska. Statisíce lidí v ulicích

Několik stovek tisíc Katalánců se v sobotu v Barceloně zúčastnilo demonstrace, při níž opět zazněly výzvy k nezávislosti autonomní oblasti Katalánsko na Španělsku. Akce se konala u příležitosti významného svátku Katalánska La Diada.

Pochod centrem katalánské metropole připravila organizace Katalánské národní shromáždění (ANC). Jde o první takovou akci od udělení milosti devíti katalánským separatistickým vůdcům, kteří byli Madridem uvězněni za svou roli v nezdařené snaze v roce 2017 získat pro oblast nezávislost. Tehdejší události vyvolaly největší politickou krizi ve Španělsku za poslední desítky let.

Omilostnění v průvodu

ANC uvedla, že manifestovat přišlo téměř 400 000 Katalánců. Bylo to méně než 600 000 lidí, kteří se zúčastnili pochodu v den La Diady před dvěma roky. Loni pak byla účast podstatně menší, ale to bylo kvůli pandemii. Většina demonstrantů, mezi nimiž byli i omilostnění politikové a aktivisté, měla v sobotu tváře zakryté. »Poprvé za čtyři roky se La Diady znovu zúčastnilo devět velmi významných lidí. Političtí vězni jsou zpět v ulicích,« uvítala předsedkyně ANC Elisenda Paluzieová přítomnost omilostněných separatistických činitelů na pochodu. Separatističtí političtí vůdci byli odsouzeni v roce 2019 za vzpouru, protože v Katalánsku vypsali referendum o nezávislosti oblasti navzdory nesouhlasu vlády v Madridu a soudů. Za mřížemi strávili přibližně 3,5 roku, než byli na základě milosti španělské vlády letos v červnu propuštěni na svobodu.

Obnova rozhovorů

Svátek zvaný Den Katalánska (La Diada) připomíná dobytí Barcelony v roce 1714 během válek o španělské dědictví. V posledním desetiletí katalánští separatisté při tomto svátku pořádají pochody. Nynější demonstrace se konala v době menšího napětí mezi Barcelonou a Madridem než v minulých letech, protože centrální a regionální vláda nyní dávají přednost dialogu navzdory protichůdným názorům na nezávislost Katalánska. Očekává se, že lídři obou vlád se v tomto týdnu sejdou v Barceloně, aby obnovili rozhovory o politickém konfliktu v Katalánsku, které jsou od února 2020 pozastaveny. Španělský premiér Pedro Sánchez ale zatím nepotvrdil, zda se jednání také zúčastní.

(ava, čtk)

13. 9. 2021  (ava, čtk)