Není guvernér jako guvernér

Dělníci ve středu odstranili z podstavce přes šest metrů vysokou jezdeckou sochu konfederačního generála Roberta Leeho, která stála v Richmondu, hlavním městě amerického státu Virginia. A reakce místních obyvatel? Po sundání propukli nejen přihlížející v jásot. Lee je sice považován za nejúspěšnějšího vojenského velitele americké občanské války na straně Jihu, ale také se o něm ví, že aktivně hájil zotročování černochů.

[o]

A teď pozor! Nešlo o další ze série nadivoko odstraněných soch někdejších otrokářů v USA, šlo o oficiální akci s posvěcením soudů. Tahle socha, která se tyčila nad třídou Monument Avenue, byla podle »bílého« demokratického guvernéra Virginie Ralpha Northama největším památníkem kohokoli spjatého s otrokářskou Konfederací. Na místě demolice přítomní začali zpívat a jásat. K vidění byly i cedule s heslem Black Lives Matter (Na černošských životech záleží).

»Je to krok správným směrem, je to velký den pro Virginii,« komentoval akt guvernér Northam, o kterém jsem psal na tomto místě díky jinému jeho skvělému gestu už minulý týden. Prominentní socha konfederačního generála totiž i podle něj reprezentuje dějiny, »na které bychom neměli být hrdí… Jakýkoli takovýto pozůstatek, který oslavuje hanebný cíl občanské války, musí jít pryč,« zdůraznil demokratický guvernér.

S Northamem by naopak zcela jistě nesouhlasil Trumpův republikánský guvernér Texasu Greg Abbott, jemuž se po »starých dobrých otrokářských časech« stýská až natolik, že alespoň »s největší radostí« asistoval u změn volebního zákona v Texasu, které silně diskriminují právě černochy a chudé jedince obecně. Dalším políčkem těmto nevyvoleným je i jeho podíl na fatálním a nedemokratickém zpřísnění potratové legislativy ve státě, která bude postavena na finančně dobře ohodnoceném práskání lidí mezi sebou, resp. proti sobě.

On i ten záměr vlády odstranit Leeho sochu z kruhového objezdu v Richmondu déle než rok blokovaly dvě žaloby, které podaly Trumpovy »ovce«. Před nedávnem však nejvyšší soud ve Virginii podání zamítl, a uvolnil tak cestu k odebrání generálovy podobizny. Guvernér Northam oznámil úmysl sochu odstranit již vloni v červnu, jen pár dnů po pomalé policejní vraždě černocha George Floyda, která podnítila demonstrace proti rasismu po celých Spojených státech. Muselo se ale počkat na konečné soudní povolení. Mezitím alespoň podstavec Leeho sochy od loňské vlny protestů pokrývají četné nápisy odsuzující policejní násilí a volající po konci systémového rasismu a nerovností v USA. A pokrývat budou dál, neboť podstavec zůstal – i jako memento!

Roman JANOUCH

14. 9. 2021  Roman JANOUCH