Bulharsko bude muset Simeonovi uvolnit všechny lesy

Bulharsko prý porušilo práva bývalého cara Simeona II., když vydalo moratorium na komerční využití lesů, které byly jeho rodině vráceny v restituci. Rozhodl o tom před týdnem Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku.

Sedm soudců jednomyslně rozhodlo, že Sofie porušila právo stěžovatele na ochranu vlastnictví a právo na spravedlivý proces. »Soud má za to, že zákaz komerčního využívání lesních pozemků stěžovatelů byl nepřiměřený a kladl na ně nadměrné individuální břemeno,« uvedl soud v rozhodnutí. »Opatření byla výjimečná, trvala příliš dlouho a nemohla být předmětem soudního přezkumu, což mělo za následek porušení (práv),« píše se v kontroverzním rozsudku.

[o]

Stížnost podal sám exmonarcha

Stížnost k soudu ve Štrasburku podal Simeon II. pod svým civilním jménem Simeon Borisov Sakskoburggotski spolu se sestrou Marijí-Luizou Borisovovou Chrobokovou. Jejich rodina přišla o veškerý majetek při znárodnění v roce 1947, většinu nemovitostí se jim v restituci podařilo získat zpět. Lesy však nemohli disponovat kvůli realistickému moratoriu z roku 2009, které je dosud v platnosti.

Bulhaři v referendu v roce 1946 rozhodli o zrušení monarchie a zavedení republiky. K moci se záhy dostali »komunisté«, kteří znárodnili majetek královské rodiny. Simeon II. byl bulharským carem ještě jako dítě, v letech 1943-46. Po pádu minulého režimu se tahle obdoba švýcarsko-rakousko-českého knížepána Karla Schwarzenberga v roce 1996 vrátila z exilu a v letech 2001-05 dokonce vedla jako premiér bulharskou centristickou liberální vládu.

Soud nařídil Bulharsku vyplatit stěžovateli náhradu za soudní výlohy 5000 eur (127 000 korun). Nestanovil přitom podle ČTK žádnou pokutu, aby dal »stranám možnost se dohodnout«.

(rom)

14. 9. 2021  (rom)