Lidé s protilátkami nemusí na třetí dávku

Lidé se změřenými protilátkami se mohou očkovat jednodávkovou vakcínou Janssen od firmy Johnson & Johnson. Ti, kteří prodělali nemoc a jsou očkovaní dvěma dávkami vakcíny proti koronaviru, třetí dávku mít nemusí. Novinářům to po jednání Rady vlády pro zdravotní rizika řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

»Samozřejmě pokud někdo prodělal onemocnění, nic nebrání tomu, aby se nechal očkovat jakoukoliv vakcínou, klidně dvoudávkovou,« řekl Vojtěch. Podle něj je vůbec nejefektivnější takzvaná hybridní imunita, která kombinuje prodělání nemoci a očkování.

Na uznávání testu na protilátky jako možnosti, jak prokázat bezinfekčnost kromě testu, nemoci v posledním půl roce či očkování se odborníci stále neshodli. »Ta data nejsou v tuto chvíli jednoznačná. Proto my zahajujeme další studii, takzvanou Preval II,« řekl ministr. Zúčastnit se jí má asi 8000 lidí včetně zdravotníků, chronicky nemocných a těch, kteří byli testováni už v první fázi studie loni. Veřejnost se hlásit nemůže, účastníky osloví nemocnice. »Dohodli jsme se na tom, že nějaké prvotní výsledky bychom měli mít ve výhledu dvou měsíců,« uvedl Vojtěch.

Za uznávání protilátek bojují poslanci napříč politickým spektrem. Ministr a jeho náměstkyně Martina Vašáková namítají, že v žádné zemi EU kromě Rakouska, které s tím také plánuje přestat, testy na protilátky neuznávají.

Odpůrci uznávání protilátek argumentují tím, že zatím nebyla stanovena univerzální hodnota hladiny protilátek, která by měla pro ochranu před nákazou stačit. Naopak argumentem zastánců je stanovená hodnota protilátek, díky níž mohou lidé po prodělání nemoci darovat plazmu pro léčbu pacientů s COVID-19. Očkování při vysokých protilátkách je podle nich zbytečné a může vést k častějším nežádoucím účinkům.

Hospitalizovaných s covidem přibývá

V ČR přibylo v neděli 138 potvrzených případů nákazy, podobně jako před týdnem. Oproti předchozí neděli ale významně stoupl počet hospitalizovaných. V nemocnicích bylo 113 lidí s onemocněním COVID-19, nejvíc od 17. června. Rostou i počty pacientů v těžkém stavu. V neděli jich bylo 17, o deset více než o týden dříve. Roste také incidenční číslo. Naopak reprodukční číslo udávající počet nakažených od jednoho pozitivně testovaného kleslo z 1,4 na 1,2.

Za posledních sedm dní přibylo 24 nových případů na 100 000 obyvatel. Před týdnem jich bylo 16. Podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislava Duška epidemie nabývá na síle. »Je to stále hodnota bezpečná,« řekl novinářům. Epidemie se nyní podle něj šíří hlavně mezi mladší a mladou neočkovanou populací.

Z ohnisek, které hygienici v posledních dnech trasovali, připadá podle hlavní hygieničky Pavly Svrčinové asi 70 až 80 procent na školská zařízení. Rizikem jsou podle ní také firmy s větším počtem neočkovaných pracovníků. Hygienici zaznamenali v poslední době několik ohnisek ve firmách, které mají zahraniční zaměstnance.

Zdravotníci v neděli podle předběžných dat podali necelých 1900 dávek očkování proti covidu, nejméně za jeden den od konce ledna.

Od začátku vakcinace bylo v ČR aplikováno 11,63 milionu dávek očkovacích látek. Plně ukončené očkování má 5,841.873 lidí.

(jad)

14. 9. 2021  (jad)