Papež na Slovensku o solidaritě a lidství

K prosazování myšlenky solidarity vyzval Evropu papež František při své návštěvě Slovenska. V projevu v Bratislavě před představiteli politického a společenského života svatý otec také upozornil na chybějící vzájemnou pomoc mezi lidi.

»Ať se Evropa vyznačuje solidaritou, která překračuje její hranice a která by jí mohla dostat do centra dějin. Skutečné bohatství spočívá v dělení se s těmi, co jsou kolem nás. To, co dáváme, je ve skutečnosti darem pro nás samotné. Bratrství potřebujeme, abychom mohli podporovat integraci, která se stává stále důležitější. Je to naléhavé nyní, kdy po pandemii očekáváme nový start ekonomiky,« řekl papež po schůzce se slovenskou prezidentkou Zuzanou Čaputovou v prezidentském paláci. Dodal, že obnova není možná bez účasti mladé generace a že příliš mnoho Evropanů je v stresu a bez naděje.

Vyhrňme si rukávy…

Za důležitou označil František také spolupráci lidí a států. »Vzájemně se potřebujeme, Nikdo se nemůže izolovat, ani jako jednotlivec ani jako národ. Nemá smysl stěžovat si na minulost. Třeba si vyhrnout rukávy a společně budovat budoucnost,« pokračoval levicově orientovaný papež.

Hlava katolické církve v projevu zmínila také boj proti korupci a prosazování zákonnosti. Také Čaputová, která vystoupila se svým projevem před proslovem papeže, poukázala na potřebu smířlivého řešení problémů.

Klidný tón a spolupráce

»Klidný tón, porozumění a pochopení jsou stále více považovány za projev slabosti. Výsledkem každé naší snahy, společenské diskuse či politické soutěže nesmí být vítězství a porážka, ale pochopení a nalezení porozumění,« řekla Čaputová. Dodala, že jediným způsobem zvládnutí krizí je spolupráce. Prezidentka měla podle slovenských médií na rozhovor s vzácným hostem »přiměřený čas«, ačkoliv obvykle bývají tato jednání omezena na 15 minut. V zahradě prezidentského paláce bylo  na 500 hostů a mezi nimi i rodiče zavražděného investigativního novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky. Podle webu deníku Sme.sk se tito s papežem přímo setkali.

Chléb, med, kniha či nabíječka

Chléb, med, knihu, nabíjecí stanici na elektromobily i plicní ventilátor darovala Čaputová papeži při jejich společné schůzce v Bratislavě. Podle prezidentské kanceláře darovaný chléb v proutěném košíku a přikrytý paličkovanou krajkou je symbolem právě spojování. Už při příletu do Bratislavy byl papež přivítán starým slovanským zvykem, a to chlebem a solí. Podobně jako jiní státníci i papež si z Bratislavy odnese také med od včel z úlů, které jsou umístěny v zahradě prezidentského paláce.

Čaputová věnovala papeži rovněž nabíjecí stanici, kterou bude moci Vatikán využít na nabíjení elektromobilů. Produkt slovenské produkce je vyroben částečně z recyklovaných materiálů. Slovenskou prezidentku i papeže totiž kromě obecných sympatií spojují také názory na životního prostředí, oba opakovaně upozorňují na rizika spojená s klimatickou změnou. Kromě toho papež dostal od slovenské prezidentky knihu Restaurování od akademické malířky Márie Bidelnicové. Součástí její práce je obnova sakrálních památek.

Projekt Vatikánu na podporu boje proti epidemii nemoci COVID-19 v chudých zemích podpořila Čaputová darováním plicního ventilátoru slovenské výroby i dalšího zdravotnického materiálu.

Ve velkém stylu už v neděli

Čaputová uvítala papeže spolu s dalšími osobnostmi veřejného života již v neděli přímo na bratislavském Štefánikově letišti, kam přiletěl z Budapešti. Františkův nedělní program na Slovensku zahrnoval ale jen účast na ekumenickém setkání na nunciatuře.

Odpoledne papež po setkání s biskupy a kněžími vystoupil v katedrále svatého Martina a setkal se také s dalšími představiteli státu včetně předsedy NR SR Borise Kollára a premiéra Eduarda Hegera. Navštívil mj. také centrum, které pečuje o nemocné lidi bez domova.

Papež má kromě jiného naplánováno setkání s mládeží a Romy na východě země. Návštěva hlavy katolické církve na Slovensku, první od roku 2003, vyvrcholí zítra mší v Šaštíně - nedaleko hranic s ČR.

Právě potřebu pomoci chudým zmínil papež František i ve svém prvním (nedělním) veřejném projevu při návštěvě Slovenska, varoval také před spokojením se se stávajícími jistotami. Hlava katolické církve rovněž řekla, že po získání svobody po dřívějším pronásledování projevů náboženské svobody existuje pokušení vnitřního otroctví. »Pomozme si navzájem, abychom nespadli do pasti uspokojení se chlebem a něčím k tomu. Spokojujíc se s chlebem a jistotami, neztratili jsme snad elán v hledání jednoty, která si vyžaduje oběť? Nezajímejme se jen o to, co může být k užitku jen našim jednotlivým komunitám,« řekl v neděli podle ČTK papež, který vyzval lidi, aby se zajímali i o svobodu jiných.

(rj)

14. 9. 2021  (rj)