WHO: Evropa katastroficky selhala

Evropské státy musí rychle zreformovat své zdravotní systémy a koncepčně je propojit. Pandemie totiž celý svět vystavila nechtěné zátěži a je třeba se z toho poučit. Řekl to v pátek šéf expertní komise Světové zdravotnické organizace (WHO) Mario Monti, který v Kodani představil závěry expertů WHO k situaci v Evropě v době epidemie.

»Podle toho, jak se události po měsících vyvíjely, nelze pochybovat, že náš politický, ekonomický a sociální systém katastroficky selhal,« řekl italský expremiér. Podle něj chyběla schopnost situaci předvídat a vůle dohodnout se o nejnaléhavějších úkolech. Státy se staraly jen samy o sebe a volily zastaralá, individuální řešení. Z devastujících důsledků pandemie je proto třeba se poučit, míní Monti. »Musíme se pokusit z té tmy najít světlo,« dodal. Jeho komise zabývající se zdravotními otázkami v Evropě byla zřízena loni v srpnu. Ve své nynější zprávě doporučuje zavést koncept »zdraví je jen jedno«, který propojí problémy se zdravím lidí, zvířat, rostlin a jejich společně sdíleného prostředí.

Bezprecedentní ekonomická krize

V pandemii se podle expertů prokázala hluboká nevyváženost zdravotních systémů a také velké rozdíly v sociální a ekonomické oblasti mezi zeměmi, což je třeba řešit. Odborníci doporučují větší investice národních zdravotních služeb, zavádění inovaci a lepší shromažďování i sdílení informací. I když vědci upozorňovali na možnost vzniku pandemie, svět na koronavirus, který se objevil koncem roku 2019, nebyl připraven, soudí experti WHO. Nejednotný a chybný postup vedl ke katastrofálním důsledkům šíření COVID-19, na nějž v Evropě zemřelo 1,2 milionu lidí z celkových více než čtyř milionů celosvětově. Dalším důsledkem je bezprecedentní ekonomická krize, která překonala tu z roku 2008.

Realistická doporučení

Ředitel evropské sekce WHO Hans Kluge označil páteční doporučení expertů za »ambiciózní, ale realistická«, protože mohou zajistit Evropě větší bezpečí a kvalitnější zdraví. »Jsou to splnitelná doporučení. Vládám a těm, kdo se podílejí na rozhodování, poskytují prostředky, jak v budoucnu zdravotním hrozbám předejít,« řekl. Teď je na jednotlivých zemích a na mezinárodních organizacích, jak tato doporučení naplní. »Zaplatili jsme už obrovskou cenu, ale zaplatíme ještě víc, když zavřeme oči a nepoučíme se z chyb,« řekl Kluge. Podle Montiho budoucí generace nikoho neocení za »krátkozrakost«. Jeho komise zahrnuje vědce, politiky i podnikatele. Evropská sekce WHO pokrývá 53 evropských států včetně Ruska a Turecka.

(ava, čtk)

15. 9. 2021  (ava, čtk)