Sísí se zastal práv Palestinců

Izraelský premiér Naftali Bennett se v pondělí v sinajském letovisku Šarm aš-Šajch setkal s egyptským prezidentem Abdal Fattáhem Sísím. Jednání, které se týkalo diplomacie, bezpečnosti a ekonomiky, izraelský ministerský předseda označil za přínosné.

Sísí podle egyptské prezidentské kanceláře zmínil snahy Egypta o udržení klidu na palestinských okupovaných územích a důležitost mezinárodní podpory při jejich obnově. Podle prohlášení prezidentské kanceláře Sísí také »potvrdil egyptskou podporu všech snah docílit komplexního míru na Blízkém východě po vzoru dvoustátního řešení«, tedy vzniku nezávislého palestinského státu po boku Izraele – což je něco, co nerad slyší i současný izraelský premiér, nemluvě o tom předchozím, Benjaminu Netanjahuovi, který naposledy do Egypta zamířil před deseti lety.

[o]

Poslední mírové rozhovory mezi Izraelem a Palestinci skončily v roce 2014 bez úspěchu. Analytici odhadují, že pravděpodobnost jejich oživení je malá. Bennett, který je označován za nacionalistu a vede širokou vládní koalici, se proto staví proti vzniku palestinského státu.

Dalším tématem pondělního jednání měla podle diplomatů být situace v regionu, včetně ekonomické krize v Libanonu a vlivu Íránu na Blízkém východě, píše ČTK.

Cesta podle agentury Reuters patrně také posílí dopravní spojení mezi Izraelem a Egyptem. Plně obnoven má být podle izraelského ministerstva dopravy přechod Taba mezi Izraelem a Sinajským poloostrovem, kde dosud platily protipandemické restrikce. Od října by pak egyptské aerolinie Egyptair měly začít létat z Káhiry do Tel Avivu několikrát týdně.

(rom)

15. 9. 2021  (rom)