Starostka Paříže prezidentskou kandidátkou

Socialistická starostka Paříže Anne Hidalgová v neděli oficiálně oznámila svou kandidaturu na prezidentku. Na mítinku v přístavním městě Rouen na západě Francie podle informací francouzských médií prohlásila, že chce bojovat proti nenávisti a nabídnout šanci všem dětem, stejně jako ji dostala ona.

Hidalgová v projevu vzpomínala i na své rodiče, elektrikáře v docích a švadlenu, a na své dětství ve Španělsku. Anne Hidalgová ale bude muset o své místo v rámci značně roztříštěné levice nejdříve bojovat. Členové socialistické strany totiž budou teprve vybírat, kterého kandidáta nakonec podpoří. Jediným soupeřem Hidalgové je zatím exministr zemědělství Stéphane Le Foll. Ve francouzském stranickém spektru se na levici řadí také Zelení, jejichž podporu bude muset jakýkoli socialistický kandidát získat, aby měl vůbec šanci na postup do druhého kola. Aktuální průzkumy 62leté političce přisuzují sedm až devět procent preferencí, což ji neřadí mezi favority, ale může se stát, že výsledek bude překvapivý.

Uchazečem i Mélenchon

Prezidentské volby se ve Francii uskuteční v dubnu příštího roku. Hlavními kandidáty na postup do druhého kola jsou současný prezident Emmanuel Macron a šéfka krajní pravice Marine Le Penová, které by teď volilo přes dvacet procent Francouzů. Právě tito dva se střetli ve druhém kole i v posledních volbách v roce 2017. Macron tehdy získal prakticky dvakrát více hlasů než Le Penová. Dalším, kdo také řekl, že se v příštím roce bude opět ucházet o funkci prezidenta, je už několikanásobný kandidát, politik autentické levice a poslanec Evropského parlamentu Jean-Luc Mélenchon. Tento svůj záměr oznámil v listopadu loňského roku. Je zakladatelem Levicové strany ve Francii, kterou nějakou dobu vedl. V únoru 2016 ale založil hnutí Nepoddajná levice, v jehož čele nyní stojí. Při zatím poslední prezidentské kandidatuře skončil na čtvrtém místě.

[o]

První žena v historii

Hidalgová funguje v čele Paříže od roku 2014 jako první žena v historii. Získala si zde pověst bojovnice za životní prostředí. Během jejího působení vznikly kilometry cyklostezek, z nábřeží zmizela auta a staly se z nich pěší zóny. Naposledy se maximální rychlost pro auta po celém městě snížila na pouhých třicet kilometrů v hodině. Je to čerstvá záležitost. Toto rozhodnutí se ale setkalo s rozporuplnými reakcemi řidičů a v ulicích to vyvolalo chaos.

Své působení v čele metropole v rozhovoru s britským listem The Guardian podle ČTK přirovnala ke kormidlování katamaránu v bouři. Během let v čele Paříže řešila dopad teroristických útoků v roce 2015, požár katedrály Notre-Dame nebo demonstrace hnutí takzvaných žlutých vest, které v letech 2018 a 2019 protestovalo zprvu proti zdražování pohonných hmot a bydlení.

Respekt k planetě, lidská důstojnost

Hidalgová ve svém nedělním projevu řekla, že hlavním tématem jejího možného funkčního období bude respekt k planetě a lidská důstojnost. Učitelům, zdravotním sestrám, policii a hasičům nabídla perspektivu zvýšení mezd. Úřadujícího pravicového prezidenta Emmanuela Macrona obvinila z rozdělování společnosti.

Starostka Paříže se rozhodla zahájit svou kampaň mimo hlavní město, aby tak navázala vztah i s dalšími částmi země a nebyla spojována jen s francouzskou metropolí. Konkrétní místo, kde svou kandidaturu oznámí, tajila do poslední chvíle. Informaci sdělila novinářům až v sobotu pozdě večer kvůli oprávněným obavám z účasti nevítaných hostů. Její nedělní projev i přes tuto opatrnost provázely nesouhlasné výkřiky a zvukový doprovod desítek jejích odpůrců, kteří neváhali přijít na místo setkání.

(ava)

15. 9. 2021  (ava)