Pražská zoologická zahrada oslaví 90 let od svého otevření

Pražská zoologická zahrada v Troji oslaví 90 let od svého otevření. Jedno z nejnavštěvovanějších míst v hlavním městě návštěvníkům poprvé otevřelo své brány 28. září 1931. V Praze předtím existovaly různé zvěřince, veřejně dostupná podívaná na exotická zvířata v ní však chyběla. Největší zásluhy na tom, že se dlouholeté snažení o vybudování zahrady v české metropoli podařilo, měl středoškolský profesor a ornitolog Jiří Janda, který se stal i prvním ředitelem nově otevřeného zařízení.

Původně měla být zoo vybudována na Štvanici, po druhé světové válce ale velkostatkář Alois Svoboda věnoval městu pozemky v Troji s podmínkou, že na nich má být vybudována také zoologická zahrada. Prvním zvířetem, které ale nemělo vhodnou ubikaci, byla v roce 1930 lvice Šárka darovaná cirkusem Rebernigg. Prvním oficiálním obyvatelem zoo se pak stala vlčice Lotta.

[o]

Celosvětově se pražská zoologická zahrada proslavila zejména chovem koní Převalského, které také dlouhodobě navrací do volné přírody. Mezi další projekty zoo patří například ochrana gaviála indického v Indii či krokodýla kubánského v jeho původní domovině.

V rámci dnešních oslav, které se ponesou v duchu první republiky, se návštěvníci areálu v Troji mohou těšit například na workshopy swingového tance nebo tematický fotokoutek. Lidé, kteří do zoo přijdou v historickém kostýmu ve stylu 30. let minulého století, navíc dostanou u vstupu drobný dárek.

Pražská zoo loni i v letošním roce kvůli pandemii covidu-19 zaznamenala úbytek návštěvníků. V roce 2019 přitom padl návštěvnický rekord zoo, kdy do jejích bran zavítalo 1,456.526 návštěvníků. Loni do zahrady přišlo 851.623 lidí.

(čtk)

28. 9. 2021  (čtk)