Opicím na ostrově Bali chybí kontakt s turisty

Opicím na indonéském ostrově Bali chybí banány, arašídy a další pamlsky, které jim běžně dodávají turisté. Ti do této jindy oblíbené destinace během pandemie ale nemohou, a tak se opice ve snaze najít něco dobrého k snědku vydávají na lup do místních vesnic.

Obyvatelé vesnice Sangeh říkají, že makakové jávští přibíhají z asi půl kilometru vzdálené rezervace a na střechách domů čekají na vhodnou příležitost, aby se mohli vrhnout dolů a zmocnit se kořisti. Kvůli strachu, že vesnice se stane cílem opičích nájezdů, začali její obyvatelé do rezervace nosit ovoce, arašídy a další potraviny. »Máme strach, že hladové opice zdivočí a budou agresivní,« říká Saskara Gustu Alit, jeden z obyvatel. V opičí rezervaci, v níž se nachází chrám Pura Bukit Sari, žije asi 600 makaků a jsou považovaní za posvátné. V normálních časech jde o oblíbené místo, kam si místní lidé jezdí pořizovat svatební fotografie, míří sem i mnoho zahraničních turistů. Poměrně krotké opice se nechají na pamlsky nalákat, aby si lidem sedly na klín či na rameno.

Konec dobrot

V dobách před pandemií byl turistický ruch hlavním zdrojem příjmů čtyř milionů obyvatel Bali. Na ostrov ročně přijíždělo přes pět milionů návštěvníků. Do rezervace zavítalo běžně okolo 6000 návštěvníků měsíčně, loni po začátku pandemie se jejich počty propadly na přibližně pět set. Letos v červenci ale Indonésie hranice pro cestující z ciziny uzavřela a do rezervace už nesmí ani místní lidé. Opice tak přišly o dobroty, které jim turisté přinášeli, správci rezervace zase o příjmy ze vstupného a docházejí jim peníze na nákup krmiva. »Stále se prodlužující pandemie nás zaskočila,« přiznává Made Mohon, provozní manažer rezervace. »Máme problémy s krmivem pro opice.« Dary od místních obyvatel sice pomohly, ale je jich stále méně, protože i oni pociťují ekonomické dopady pandemie. Každý den je třeba 200 kilogramů tapioky, což je pro opice základní složka potravy, a 10 kilogramů banánů.

Zpovykaní všežravci

Makakové jsou sice všežravci, kteří se mohou živit různými živočichy a rostlinami vyskytujícími se v džungli, ale ti v Sangehu si kvůli dlouhodobému kontaktu s lidmi navykli na jiné chutě. A místní říkají, že se nebojí vzít věci do svých rukou. Občas ze střech shazují tašky, kradou obětiny, které lidé nechávají na terasách. »Před několika dny jsem jel na tradiční obřad v chrámu nedaleko rezervace. Když jsem zaparkoval a vyndal dvě igelitové tašky s jídlem a květinami, které byly určeny jako obětiny, zničehonic se objevily dvě opice, všechno vzaly a utekly do lesa,« vypráví Alit.

Možná se jen nudí

Za běžných okolností opice celý den tráví kontakty s turisty - kradou jim sluneční brýle, láhve s vodou, strhávají jim oblečení, skáčou jim po ramenou. Alit má teorii, že makakové nejsou ani tak hladoví, jako se nudí. »Proto jsem řekl lidem z vesnice, aby si do lesa přišli pohrát s opicemi a nosili jim jídlo. Myslím, že aby nezdivočely, potřebují častý kontakt s lidmi,« dodává.

(ava, čtk)

16. 10. 2021  (ava, čtk)