Trest pro Ssmana platí

Nejvyšší soud odmítl dovolání Benedikta Čermáka, jenž se dopustil podpory a propagace terorismu.

U Krajského soudu v Brně si původně vyslechl šestiletý trest vězení, Vrchní soud v Olomouci rozsudek zmírnil na tři roky vězení s čtyřletým podmínečným odkladem. Muž podle pravomocného rozsudku před dvěma lety v internetové diskusi schvaloval teroristický čin z března roku 2019 na Novém Zélandu.

Nejvyšší soud rozhodoval nedávno bez veřejného jednání. Výsledek sdělila mluvčí brněnského krajského soudu Klára Belkovová. Nejvyšší instance plné odůvodnění zatím nezpřístupnila.

Pravicový extremista z Austrálie zastřelil v březnu 2019 při útoku ve dvou mešitách v Christchurchi pět desítek lidí. Akci živě vysílal na internetu. Video se dostalo i na server, kde se k němu vyjádřil muž z České republiky pod přezdívkou Ssman, kterého policisté ztotožnili jako Benedikta Čermáka ze Znojma. »Jak jim chutná jejich medicína! Dobrá práce! ????« napsal v diskusi pod videem.

Čermák vinu popíral, podle obhajoby z jeho komentáře nelze dovodit schvalování terorismu. »Komentář, ač jakkoliv hloupý, je napsán v jedné větě oznamovací a druhé tázací, ani v jedné větě z toho nelze vyvozovat jakýkoliv pozitivismus ke schvalování trestného činu,« uvedla už dříve obhájkyně. »Je mi líto, co se stalo a co jsem napsal. To, co jsem napsal, byla blbost, byl bych rád, kdyby to dopadlo rozumně,« řekl sám Čermák.

V souvislosti se schvalováním útoku na dvě mešity v novozélandském Christchurchi řešily české soudy více podobných případů. Ukládaly rovněž podmíněné tresty. Teroristu potrestal soud na Novém Zélandu doživotím bez možnosti podmínečného propuštění. Stal se prvním člověkem v této zemi odsouzeným k takovému trestu.

(cik)

9. 11. 2021  (cik)