Na noční křeče rum a bylinky

Křeče, stejně jako nepříjemné otoky, mravenčení končetin se mohou objevit prakticky kdykoliv. Křeče v nohách vznikají z různých příčin. Na vině může být také sedavý způsob života, přetěžování svalů, stres, únava aj. Častým důvodem bývá právě přetížení svalů z nevhodné obuvi a nedostatek hořčíku v těle. Zda to věděly naše babičky, netuším, ale věděly si rady.

Mezi jejich oblíbené rady patří pití bylinných čajů s protikřečovým účinkem, především z lipového květu a hlohu obecného. Ale i jiných, jak ostatně vzápětí řekneme. Křeče jsou nepříjemná záležitost a trpět jimi mohou nejen dospělí, ale i děti. Pravou příčinu těžko odhalit, ale bylinky, které ulevují od křečí, babičky dobře znaly. A znají!

Na křeče účinně pomáhají čaje z těchto bylinek: heřmánek, dobromysl (oregano), meduňka, máta, levandule, třezalka, kopr, rozmarýn,

tymián, fenykl a kmín. Proto svým drahým trpícím připravovaly jednoduchý nálev z jedné z nich. Čaj, stačí na něj jedna lžíce sušené bylinky zalitá vroucí vodou, po přecezení pak pít nejméně jednou denně, což křeče odstraní. Běžně používaly i více druhů bylinek, například (a to funguje!) kombinaci fenyklu a kmínu, nebo rozmarýnu a tymiánu či heřmánku a meduňky.

Dobrým »babským« trikem proti křečím jsou bylinkové polštářky. Babičky, ale hlavně však jejich babičky a maminky, je běžně používaly. Plní je sušenými bylinkami, konkrétně majoránkou, dobromyslem, heřmánkem, šalvějí, tymiánem, pohankou nebo pohankovými slupkami. Bylinky používaly jednotlivě, ale i některé či všechny najednou. Nahřátý polštářek přikládaly na bolavé místo i několikrát denně.

Při křečích v nohou bábinky doporučovaly použít citronovou šťávu, kterou ráno a večer potíraly chodidla a nechaly ji zaschnout. Tuto jednoduchou proceduru opakovaly každý den po dobu dvou týdnů.

Křeče v nohách jsou velice nepříjemným a poměrně častým zdravotním problémem. Asi neexistuje nejnepříjemnější budíček, jakým je křeč v noze. Akutní bolest, kterou způsobuje, nepotěší nikoho, ale zažil ji téměř každý – ať už v noci nebo při cvičení. S přibývajícími léty se jejich počet u některých z nás zvyšuje. Vím to, jsem jedním z nich…

Křeče mohou být příznakem některých onemocnění (například křečových žil), ale mívají je i jinak zdraví lidé. Poprvé se nejednou objevují již v dětství či v pubertě. O co jde? Křeč je vlastně nedobrovolné stažení svalu, který není dočasně schopný uvolnění. Tento stav může trvat od několika sekund až do několika minut, někdy dokonce více než čtvrt hodiny. Zatímco příčinou běžných křečí může být nevhodný pohyb nebo namožení, při nočních křečích příčiny nejsou zcela jasné. Může za nimi být například nevhodná poloha při spaní, říkají odborníci. Jak těmto nepříjemným zážitkům předejít?

[o]

Babičky sice nebyly odbornícemi (fyzioterapeutkami), ale věděly, že proti křeči je dobré natažení postižené končetiny. Tak třeba při křeči v lýtku doporučovaly sednout si a táhnout rukou prsty nohou směrem k hlavě. Sval se natáhne a křeč by měla ustoupit. Více pij, ale jen čistou vodu, říkávaly. S přibývajícím věkem se u lidí snižuje pocit žízně, a proto jejich příjem tekutin nejednou klesá. Babičky to věděly, proto celý den popíjely čistou vodu. Jen tak, jeden či dva »hlty«. Odborníci jejich zkušenost potvrzují. Ač většinou medicínsky nevzdělány, věděly, že je dobré, nejen proti křečím, jíst mléčné výrobky, zeleninu, brambory, borůvky. Inu byly a jsou moudré.

Nízké hladiny vápníku či hořčíku přímo zvyšují dráždivost nervových zakončení i svalu. Právě toto může být příčinou častějších křečí u starších lidí. Proto jen tak »zobaly« slunečnicová semínka (obsahují hořčík), podobně i pravidelně připravovaly špenát či fazole. Když jsme byli dětmi, »cpaly« do nás rybí tuk, a dělaly správně. Což jsme tenkrát ani netušili.

Nutily nás pít mléko (vápník), jíst vejce (jsou zdravá, říkávaly), ta jejich, domácí.

A tak konečně došlo i na v titulku zmíněný rum. Křečí postižené nohy potíraly mírně zahřátým rumem! A také (opět proti křečím) doporučovaly mýt si nohy studenou vodou, jak jinak než s octem.

Ano, je to tak, babičky si uměly a umějí poradit se vším, i s křečemi!

(jan)

13. 11. 2021  (jan)