Další nemocnice omezuje operace

Fakultní nemocnice Brno kvůli koronaviru omezila plánované operace na 65 procent, zákroky jsou omezené ve všech oborech.

Mluvčí zařízení Veronika Plachá řekla, že v nemocnici leží 144 pacientů s COVID-19, z toho 32 je na jednotkách intenzivní péče. Svatoanenská nemocnice v Brně omezila operace na polovinu, v běžném provozu jich denně mívá kolem 70, uvedla její mluvčí Dana Lipovská.

Nemocnice má 25 sálů, nyní operuje v sedmnácti. Ve čtvrtek měla nemocnice 130 pacientů s koronavirem. »O víkendu nám někteří přibyli, v neděli jsme i některé propustili,« uvedla Plachá. Několik pacientů s COVID-19 zemřelo, dodala. Nyní v nemocnici leží s nákazou 112 lidí na standardním oddělení a 32 na jednotkách intenzivní péče. V době největšího náporu měla nemocnice téměř 300 pacientů s COVID-19. Největší nápor byl loni v listopadu a počátkem letošního roku.

Svatoanenská nemocnice má 85 pacientů s koronavirem, z toho 14 na anesteziologicko resuscitační klinice a dva také na přístroji ECMO pro mimotělní podporu života. »Všichni jsou ve vážném stavu,« uvedla Lipovská. Dalších 12 pacientů ve vážném stavu je podle ní na jednotkách intenzivní péče. Zbývající pacienti jsou na covidových jednotkách

Počet nakažených stoupá i v Nemocnici Znojmo. Například ve středu jich měla v péči 51, ráno 64. »Máme tři covidová oddělení a ARO jsme museli rozšířit o další oddělení. Standardně tam máme osm lůžek,« uvedla mluvčí nemocnice Petra Veselá. Podle ní je také větší zájem o podání monoklonálních protilátek, které brání šíření viru. »Zatímco před dvěma týdny jsme je podávali třem až čtyřem pacientům denně, minulý týden to bylo už 13,« řekla Veselá. Nemocnice Břeclav má podle mluvčí Elišky Windové 54 nakažených pacientů, z toho je pět na ARO a tři na JIP.

Pandemie koronaviru propukla v ČR loni v březnu. Od té doby je v Jihomoravském kraji 187 392 potvrzených případů. Vyléčilo se 162 992 lidí, naopak 3626 s nákazou zemřelo. Vyplývá to z webu ministerstva zdravotnictví. Zdravotníci na jižní Moravě dali lidem 1 429 587 dávek vakcíny proti nemoci COVID-19. Někteří lidé už absolvovali tři dávky. Kraj má 1,2 milionu obyvatel.

(cik)

16. 11. 2021  (cik)