Čína i USA musí stabilizovat kormidlo

Soupeření mezi USA a Čínou nesmí přerůst v otevřený konflikt, řekl americký prezident Joe Biden v noci na úterý SEČ svému čínskému protějšku Si Ťin-pchingovi při očekávaném více než tříhodinovém virtuálním setkání. Čínský vůdce uvedl, že obě země by měly kvůli řadě globálních výzev zintenzivnit vzájemnou komunikaci i spolupráci.

Cílem rozhovoru bylo snížit napětí mezi oběma velmocemi, Biden a Si se ale při něm nevyhnuli ani konfliktním otázkám. Americký prezident podle Bílého domu varoval před jakoukoliv změnou statu quo Tchaj-wanu, který je americkým spojencem a který je čínským územím, a před porušováním míru a stability v Tchajwanském průlivu. Prezident Číny k této problematice zdůraznil, že ti, kdo bojují za nezávislost Tchaj-wanu a jejich podporovatelé v USA si zahrávají s ohněm. »Pokud nás budou separatisté na Tchaj-wanu provokovat, budeme muset přijmout rozhodná opatření,« dodal.

Biden v průběhu jednání také mluvil o porušování lidských práv v čínské Ujgurské autonomní provincii Sin-ťiang, v Tibetu a Hongkongu a sdělil svému protějšku, že USA budou chránit svou ekonomiku před nekalými praktikami Číny a dostojí svým závazkům vůči spojencům v regionu. Si v reakci varoval USA před vměšováním se do vnitřních záležitostí Číny a prohlásil, že Washington musí přestat »zneužívat otázku národní bezpečnosti k utlačování čínských firem«.

Důležité, upřímné, plodné…

Američané uvedli, že setkání nepřineslo žádný průlom ve vzájemných vztazích mezi USA a Čínou, což se podle nich ani neočekávalo. Obě strany ale jednání označily za »upřímné, konstruktivní, důležité a plodné«. Od lednového nástupu Bidena do funkce amerického prezidenta to byl první rozhovor, při němž si oba státníci viděli do tváře. Dosud si Biden a Si jen dvakrát telefonovali. Prezident USA podle AP dával přednost osobnímu setkání, čínský prezident však od počátku pandemie neopouští zemi.

Si podle čínských státních médií na začátku rozhovoru řekl, že obě země by měly více komunikovat, vzájemně se respektovat, snažit se o mírumilovné soužití a dostát své zodpovědnosti na mezinárodní scéně. Obě strany musí konstruktivně řešit neshody, aby se vzájemné vztahy »nevymkly kontrole«. »Musíme stabilizovat kormidlo, aby se obě gigantické lodě - Čína a USA - nesrazily,« uvedl Si. O nutnosti předejít střetu mluvil i Biden. »Máme jako lídři Číny a USA odpovědnost zajistit, aby soupeření mezi našimi zeměmi nepřerostlo v konflikt, ať už zamýšlený či nezamýšlený,« prohlásil v úvodu Biden.

Celá škála témat

Následný rozhovor byl věnován široké škále témat od KLDR, Íránu a Afghánistánu přes klimatické změny a pandemii až po globální zajištění dodávek zdrojů energie. Podle čínských médií se rozhovoru účastnil i ministr zahraničí Wang I a vicepremiér Liou Che, jenž je odpovědný za obchodní vztahy s USA. Na americké straně byl přítomen ministr zahraničí Antony Blinken a ministryně financí Janet Yellenová.

(ava, čtk)

18. 11. 2021  (ava, čtk)