Kritika republikána za výzvu k vraždě AOC

Americká Sněmovna reprezentantů ve středu schválila usnesení, jež oficiálně kritizuje republikána Paula Gosara a zbavuje jej jeho funkcí ve dvou výborech. Fanatický Trumpův kongresman totiž nedávno zveřejnil na Twitteru upravené animované video, v němž postava s jeho obličejem útočí na postavu s obličejem socialistické demokratické kongresmanky Alexandrie Ocasio-Cortezové (AOC).

K podobnému kroku se dolní kongresová komora uchýlila poprvé po více než deseti letech, píše server CNN. Šéf republikánů ve Sněmovně Kevin McCarthy ovšem bez špetky sebekritiky ještě k tomu obvinil demokraty z pokrytectví.

Udělení oficiální důtky je nejtvrdším trestem, který může Sněmovna udělit jednomu ze svých členů. Ztrátou svého místa ve výborech pak Gosar přišel o platformu, z níž mohl ovlivňovat legislativu a reprezentovat zájmy svých voličů z jednoho z volebních okrsků v Arizoně.

Usnesení obdrželo v demokraty ovládané Sněmovně 223 hlasů, proti se postavilo 207 zákonodárců. S demokraty přitom hlasovali i dva republikáni - Adam Kinzinger a Liz Cheneyová - kteří jsou dlouhodobými kritiky exprezidenta Donalda Trumpa a jeho krajně pravicových extremistických přívrženců. Stranickou linii porušili například také při lednovém hlasování o uvalení ústavní žaloby na tehdejší hlavu státu.

[o]

Slepá ovce

Gosar je ovšem naopak Trumpovým skalním stoupencem a často přitahuje pozornost kontroverzním chováním. Na začátku minulého týdne vyvolal pozdvižení, když na Twitteru a Instagramu zveřejnil asi 90sekundový klip s popiskem »Máme tady nějaké fanoušky anime?«. Přiložené video je upravenou verzí úvodní znělky japonského animovaného seriálu Attack on Titan, kde jsou některé části nahrazeny záběry pohraničníků a migrantů u jižní hranice Spojených států. V jistých momentech se na jedné z postav objevuje Gosarův obličej, přičemž tato postava nejdříve zasáhne mečem postavu s obličejem AOC a následně útočí na obří hlavu amerického prezidenta Joe Bidena.

»Nemůžeme dovolit, aby členové Sněmovny žertovali o zavraždění svých kolegů nebo ohrožování prezidenta,« řekla ve středu demokratická předsedkyně komory Nancy Pelosiová. »Maskování výhrůžek smrtí ve videu je neučiní méně skutečnými. Je to smutný den pro Sněmovnu reprezentantů, ale potřebný den,« dodala podle ČTK.

Gosar musel po hlasování předstoupit před Sněmovnu, zatímco Pelosiová četla nahlas text přijatého kritického usnesení a oznámila jeho sesazení z výborů. K republikánskému zákonodárci se na protest připojili někteří jeho kolegové. Gosar po hlasování zveřejnil prohlášení, v němž svoje počínání obhajoval. »Prezident Trump mě nazval svým bojovníkem z jasného důvodu. Bojuji (za Trumpův program) Ameriky na prvním místě a proti snahám demokratů o zničení této země,« papouškoval svého vůdce.

»Co je tak těžkého na tom říci, že je tohle špatné?« řekla zákonodárcům sama AOC. »Na naší práci zde záleží. Na příkladu, který dáváme, záleží. Naše služba má svůj smysl a když jako vůdci této země podněcujeme násilí a vykreslujeme ho na našich kolezích, prosakuje to do násilností v této zemi,« popsala smutnou realitu současných USA.

Laciný pokus

McCarthyho obvinění demokratů z pokrytectví souvisí s tím, že někteří republikáni na sociálních sítích uvedli, že by měl trest stihnout některé levicovější členy Demokratické strany (právě křídlo kolem AOC) za jejich kritické postoje vůči Izraeli (které jsou ovšem zcela oprávněné, neboť jsou také zaměřeny proti násilí vůči okupovaným Palestincům – tedy násilí apartheidní izraelské administrativy).

Šéf sněmovních republikánů pak prohlásil, že pokud jeho strana získá za rok v kongresových volbách většinu, hodlá rovněž odvolávat některé demokraty z jejich funkcí v zákonodárném sboru. Že se k té většině ovšem hodlá propracovat účelovým nedemokratickým překreslováním volebních obvodů, to už se bere jako samo sebou…

Roman JANOUCH

19. 11. 2021  Roman JANOUCH