Bolsonarovo rekordní ničení Amazonie pokračuje

Mýcení amazonského deštného pralesa v Brazílii za rok vzrostlo o 22 %, což je nejvíce od roku 2006. S odkazem na ve čtvrtek zveřejněnou vládní výroční zprávu o tom informuje agentura Reuters. Zjištění podle ní odporuje tvrzení krajně pravicového prezidenta Jaira Bolsonara, že brazilské úřady nelegální odlesňování potírají.

Amazonský prales v Brazílii - čili plíce planety - mezi srpnem 2020 a červencem letošního roku podle brazilského Národního ústavu pro výzkum vesmíru (INPE) přišel o 13 235 kilometrů čtverečních své rozlohy. Zjištění se opírá o satelitní data.

Zpráva INPE byla sice zveřejněna ve čtvrtek, ale datována byla už 27. října, což bylo před začátkem klimatické konference OSN. Úřady tak podle zpravodajského webu BBC s jejím zveřejněním patrně (nepochopitelně) čekaly, až konference skončí.

Je to zločin

»Je to ostuda. Je to zločin,« řekl agentuře AP Márcio Astrini, šéf sítě ekologických neziskových skupin Observatorio del Clima. »Vidíme ničení amazonského deštného pralesa vládou, která ničení životního prostředí učinila svou veřejnou politikou,« dodal podle ČTK.

[o]

Brazilský ministr životního prostředí Joaquim Leite pouze cynicky poznamenal, že data představují výzvu. Snažil se pochopitelně zalhat, že »údaje zrovna neodrážejí situaci z posledních několika měsíců«.

Amazonie se rozkládá na území několika států, ze 60 % je v Brazílii. Dokáže pohltit významné množství uhlíku, čímž přispívá ke zpomalení globálního oteplování. Je domovem zhruba tří milionů rostlinných a živočišných druhů, stejně jako milionu původních amerických obyvatel.

Ke zrychlenému tempu odlesňování dochází, přestože se Bolsonaro nyní falešně snaží ukázat, že jeho vláda to s ochranou amazonského pralesa myslí vážně. Na nedávné klimatické konferenci COP26 brazilská pravicová vláda oznámila závazek ukončit nelegální odlesňování do roku 2028, což by vyžadovalo výrazné meziroční poklesy v odlesňování. Bývalý armádní důstojník a nyní prezident Bolsonaro však stále volá po rozšíření těžby a komerčního zemědělství v chráněných částech pralesa, píše Reuters.

Před začátkem Bolsonarova mandátu v lednu 2019 nezaznamenala brazilská Amazonie meziroční úbytek lesů přesahující 10 000 kilometrů čtverečních, píše agentura AP. V letech 2009-18 bylo v průměru ročně vykáceno 6500 km čtverečních pralesa. Od té doby ale roční průměr vyskočil na 11 405 km čtverečních!

(rj)

20. 11. 2021  (rj)