Migrant z Maroka

Nedávno mě zarazil rozhovor s jedním z nebohých migrantů, uvízlých na bělorusko–polských hranicích. Proč zarazil? Protože ten migrant byl z Maroka.

[o]

Před dvěma lety jsem si s přáteli vyrazil na malou, čtrnáctidenní entomologickou expedici do Maroka. Jako šofér minexpedice jsem tam najezdil bezmála tři a půl tisíce kilometrů. Od Marakéše na západě po Tazu na východě, od hor malého Atlasu po Atlantské pláže.

Vzpomínám si mimo jiné na setkání v podhůří Atlasu s mladým, asi dvacetiletým Maročanem, který mi (s moderním mobilem v ruce) vykládal o tom, že by rád do Evropy, protože se tam líp žije. A taky si vzpomínám na pobřeží poblíž města Azemmour, kde se tyčila spousta jeřábů na ohromném rozestavěném přímořském letovisku.

Podle toho, čeho jsem si v Maroku všiml, co jsem v Maroku viděl, si troufnu tvrdit: Ten nebohý migrant určitě neutíkal před válkou (v Maroku žádná válka není). Určitě neutíkal před pronásledováním (v Maroku jsou skoro všichni muslimové). Dost možná utíkal před bídou (ale žebráka, bezdomovce jsem v Maroku neviděl). Podle všeho utíkal z Maroka – před prací…

Jan KOBYLÁK

23. 11. 2021  Jan KOBYLÁK