Venezuelští socialisté vítězem voleb

Venezuelská vládní socialistická strana zvítězila v nedělních regionálních volbách, když získala 20 z 23 pozic guvernérů i křeslo starosty Caracasu. Opozice vyhrála jen ve třech státech venezuelské federace včetně nejlidnatějšího státu Zulia. Venezuelská vláda označila volební den za klidný.

Nedělních voleb se poprvé od roku 2017 účastnily hlavní opoziční strany, které předchozí volby bojkotovaly jako nedemokratické. Velký opoziční blok se neúčastnil prezidentských voleb v roce 2018 ani loňských parlamentních. V prezidentských volbách před třemi lety obhájil mandát prezident Venezuely Nicolás Maduro. Na regulérnost nedělního hlasování dohlíželi pozorovatelé z několika zemí a z Evropské unie. Zatím nezveřejnily žádné výhrady. Pozorovatelská mise EU byla první v této zemi za patnáct let, její vyslání nicméně někteří kritizovali. Například lidovečtí europoslanci odmítli účastnit se jí s tvrzením, že volby nejsou svobodné. Stejný názor záměrně vyslovilo i americké ministerstvo zahraničí, které se snaží Madura svrhnout. Evropská unie v minulém týdnu prodloužila sankce proti představitelům Madurova režimu až do listopadu příštího roku.

Nejednotná opozice

Podle agentury EFE ke špatnému výsledku opozice přispěla také její nejednota, v případě společných kandidátů by prý mohla opozice vyhrát ve více státech venezuelské federace. Takto obsadí jen tři z 23 guvernérských pozic včetně státu Zulia, kde zvítězil opoziční politický veterán Manuel Rosales.

Vládní strana si polepšila

Vládní strana si v těchto volbách polepšila oproti posledním regionálním volbám v roce 2017, kdy vyhrála v 18 z 23 států a Caracasu, který má zvláštní status. Volební účast dosáhla 41,8 procenta, což je ale jedna z nejnižších volebních účastí v posledních letech. Při posledních regionálních volbách v roce 2017 přišlo 61 procent voličů.

Opoziční deník El Nacional informoval, že několik volebních místností volební komise zavřely ještě před vypršením doby pro hlasování, jinde je naopak nechaly otevřené déle. Podle tamních pravidel mohou zůstat otevřené volební místnosti déle pouze v případě, že před nimi stojí fronta voličů, kteří nestihli odvolit.

(ava, čtk)

23. 11. 2021  (ava, čtk)