Slova premiéra Zemana použijí proti prezidentovi Zemanovi

Pětikoalice Spolu s PirSTAN preferuje dohodu s prezidentem Milošem Zemanem ohledně kandidátů na ministry nového kabinetu. Měnit nominaci ale nehodlá. Chce přesvědčit Zemana, že odpovědnost při skládání vlády leží na premiérovi, nikoli prezidentovi.

Po společném jednání klubů Spolu to včera novinářům řekl předseda sněmovní frakce ODS Zbyněk Stanjura. Od prezidenta očekává, že nominace schválí tak, jak je předloží Petr Fiala (ODS) pověřený skládáním kabinetu. ČR podle Stanjury nepotřebuje soudní spory ohledně kompetencí hlavy státu, velký spor ústavních institucí. Odpověděl tak na dotaz, zda koalice jednala o plánech na případný spor s prezidentem včetně kompetenční žaloby.

Zeman minulý týden uvedl, že s jedním kandidátem na ministra nesouhlasí, ani on, ani Fiala nejmenovali, o kterého jde. Podle politiků koalice nemá prezident možnost kandidáta na ministra »vetovat«. Spor se podle médií týká kandidáta Pirátů na ministra zahraničí Jana Lipavského.

V debatě s prezidentem chce koalice podle Stanjury použít i Zemanova slova z dob, kdy byl premiérem a kdy tvrdil, že nominaci ministrů má mít v rukou předseda vlády, nikoli hlava státu. V roce 1998 Miloš Zeman tehdy v roli předsedy ČSSD a budoucího předsedy vlády vyjádřil přesvědčení, že prezident nemá podle ústavy právo odmítnout některého z ministerských kandidátů. Tisk v té době uváděl, že důvěru tehdejšího prezidenta Václava Havla nemají jako případní kandidáti na funkce ministra zahraničí a ministra vnitra Jan Kavan a Václav Grulich. »Naprosto chápu právo pana prezidenta mít informace o těchto záměrech…, ale pokud jde o jakési personální veto, tak se domnívám, že by to bylo v rozporu s příslušným článkem ústavy,« řekl Zeman v červenci 1998. Prezident Havel vládu premiéra Zemana i s ministry Kavanem a Grulichem ten samý měsíc jmenoval.

Zeman plánuje Fialu jmenovat v pátek. Podle Stanjury nemají strany jiné informace, než že by se tak mělo stát na zámku v Lánech. Prezident je nicméně dosud hospitalizován, do Ústřední vojenské nemocnice byl převezen z Lán 10. října.

Poslanecký klub občanských demokratů povede po ustavení vlády Spolu s PirSTAN Marek Benda. První místopředsedkyní frakce poslanci ODS zvolili Evu Decroix. »Zvoleni byli jednohlasně,« informovala včera dosavadní první místopředsedkyně klubu Jana Černochová. Frakci dosud vede Zbyněk Stanjura, ve skládané vládě Spolu a Pirátů se STAN má politik z Opavy obsadit křeslo ministra financí. Černochová by měla v nové vládě zastávat funkci ministryně obrany.

(zmk)

24. 11. 2021  (zmk)