MAAE pro ještě hlubší spolupráci s Íránem

Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) má zájem o hlubší spolupráci s Íránem prostřednictvím rozhovorů. Po svém jednání to v Teheránu řekl šéf agentury Rafael Grossi.

Šéf MAAE navštívil Írán necelý týden před předpokládaným obnovením vídeňských rozhovorů o mezinárodní dohodě o íránském jaderném programu JCPOA z roku 2015.

»Agentura chce pokračovat a prohloubit dialog s íránskou vládou. Dohodli jsme se na další spolupráci,« řekl podle ČTK Grossi na tiskové konferenci přenášené íránskou televizí.

[o]

Šéf íránské agentury pro atomovou energii Mohammad Eslámí po setkání s Grossim řekl, že je Teherán odhodlán vyřešit technické problémy, jež má s agenturou, ale bez »politizování věci… Dohodli jsme se na tom, že věc dovedeme do konce. Írán je odhodlán využít všechny aspekty jaderné technologie a agentura (MAAE) mu v tom pomůže,« sdělil Eslámí.

Agentura Reuters připomněla, že MAAE minulý týden vydala zprávu s podrobným popisem svých sporů s Íránci. Obsahuje informace o údajně špatném zacházení s inspektory, kteří chtěli znovu nainstalovat kamery nezbytné pro monitorování íránských jaderných provozů.

Rozhovory o JCPOA mají začít po několikaměsíčním přerušení 29. listopadu. Jejich smyslem je udržet dohodu při životě, protože USA od ní roku 2018 kvůli Donaldu Trumpovi odstoupily a Írán ji pak začal ignorovat od roku 2019.

Ve středu má začít jednání rady guvernérů MAAE. Podle diplomatických zdrojů agentury Reuters se nečeká žádné rozhodnutí proti Íránu, protože by to mohlo ohrozit vídeňská jednání.

Grossi navštívil Teherán od února potřetí a agentura AP jeho tamní jednání označila za chůzi po tenkém ledě. Po Eslámím ho měl přijmout i šéf íránské diplomacie Hosejn Amírabdolláhján.

Jen Izrael chce válčit

Situaci sleduje Izrael, který není signatářem JCPOA. Jeho pravicový premiér Naftali Bennett vyhrožoval, že »Izrael není dohodou vázán a může svobodně jednat« (v nové narážce na možný útok na íránské jaderné provozy). Prohlásil, že se teď Izrael musí zaměřit na porážku Íránu místo honby (tzv.) teroristických buněk napojených na něj v Libanonu. Izrael účelově nepřestává být přesvědčený o vojenském charakteru íránského jaderného programu, i když to Teherán trvale popírá.

(rj)

24. 11. 2021  (rj)