Problémy zimních her v Pekingu narůstají

Nejen aférou kolem údajně zmizelé čínské tenistky Pcheng Šuaj žije předolympijský svět… Hory, v nichž se mají v únoru konat alpské disciplíny na nadcházejících zimních olympijských hrách v Pekingu, se pyšní nádhernými scenériemi a úchvatnými sjezdovkami, ale chybí jim poměrně důležitá věc: opravdový sníh, napsal zpravodajský server The Guardian.

Od ledna do března letošního roku napadly v Národním lyžařském středisku v Jen-čchingu, které leží asi 55 kilometrů na severovýchod od Pekingu, pouhé dva centimetry sněhu. Podle údajů, které shromažďují meteorologické internetové stránky Worldweatheronline.com, zaznamenaly větší sněhovou nadílku než Jen-čching například i Londýn, Paříž nebo dokonce Madrid…

Trvale neudržitelné ZOH?

Mezinárodní olympijský výbor (MOV) je nyní pod sílící palbou otázek ohledně ekologického dopadu her, které mají začít 4. února 2022. Kromě obav z nedostatku sněhu se mezi nimi objevuje i tvrzení, že sjezdovky pro alpské lyžování byly vybudovány v chráněné přírodní oblasti.

Odborníci mezitím spočítali, že během ZOH v Pekingu bude potřeba zhruba 49 milionů litrů vody na vytvoření umělého sněhu. »Z hlediska trvalé udržitelnosti by to mohly být nejhorší hry, jaké se kdy konaly,« řekla profesorka Carmen de Jongová, geografka ze Štrasburské univerzity. »V těchto horách není prakticky žádný přírodní sníh,« dodala s tím, že umělý sníh je náročný na spotřebu vody a energie, poškozuje zdraví půdy a způsobuje erozi.

Činovníci MOV ve zprávě o hodnocení nabídky v červnu 2015 upozornili, že Jen-čching, plánované dějiště sjezdového lyžování, a Čang-ťia-kchou, kde se mají konat závody v běhu na lyžích, skocích na lyžích a snowboardingu, mají každoročně skrovné sněhové srážky a během OH by byly zcela závislé na umělém sněhu. Je pravda, že Stockholm, Oslo a Mnichov nakonec své protikandidatury na pořádání her stáhly kvůli nákladům nebo proto, že nezískaly podporu veřejnosti, ale finálový soupeř Pekingu, relativně nedaleká bývalá kazachstánská metropole Almaty (která podlehla v rozhodujícím hlasování čínské metropoli těsně 40:44), je pravým opakem toho, co nás čeká v ČLR. Sněhové sporty by se konaly v jednom jediném supermoderním areálu kousek od Almaty, kde je přírodního sněhu každoročně několik metrů! O tom se ostatně před pár lety přesvědčili mj. aktéři zimní univerziády. Letos tam zase úspěšně proběhly závody světového poháru v akrobatickém lyžování.

Ale na žehrání coby kdyby (nad olympijskými ideály nevyhrávaly těžké peníze) je bohužel pozdě. Jen-čching už připravuje infrastrukturu na zasněžování. Zhruba 200 sněhových děl vytvoří na svazích hor v Jen-čchingu stuhy umělého sněhu. Síť potrubí a příkopů bude přivádět vodu z nádrže k zasněžovacím strojům.

Zatímco skutečný sníh vzniká v mracích ze shluků drobných ledových krystalků, umělý sníh se vyrábí z vodních kapek mrznoucích do ledových kuliček. To obvykle znamená tvrdší sjezdovku, za což jsou profesionální lyžaři paradoxně často rádi. Dávají umělému sněhu přednost, protože je rychlý a s vysokou přilnavostí.

Nepoučitelný MOV

Není to poprvé, co MOV pro konání alpských lyžařských disciplín vybral místo, kde je více skal než sněhu. Poslední ZOH se konaly v jihokorejském Pchjongčchangu, kde kvůli chladnému, ale suchému klimatu bylo rovněž potřeba obrovské množství umělého sněhu.

Leč Justin Francis, člen britské vládní Rady pro udržitelné podnikání a výkonný ředitel cestovní kanceláře Responsible Travel, uvedl: »ZOH jsou světovou přehlídkou zimních sportů a je mimořádné, že se konají v místě, které je závislé na umělém sněhu. OH nás inspirují ke sportu, ale také k tomu, abychom přispěli k udržitelnosti planety. Ale v tomto případě jde o hodně špatné poselství.«

A to nejsou jediné obavy, které ZOH v Pekingu provázejí. Podle zprávy MOV, která v roce 2015 hodnotila čínskou kandidaturu, má dějiště alpských disciplín sousedit s národní přírodní rezervací Sung-šan, která se rozkládá na ploše 4600 hektarů. Ale v srpnu 2015 časopis Nature informoval o obavách vědců, podle kterých lyžařský areál zasahuje až na území parku.

Mezi znepokojenými odborníky byl podle ČTK i Wang Si z Čínské akademie věd, který umístil na internet příspěvek zobrazující mapu se sjezdovkami pro alpské lyžování, které začínají i končí v chráněné přírodní rezervaci. Jeho příspěvek se dočkal 240 000 zobrazení a více než tisíce přeposlání, (než z internetu zmizel). Starosta Jen-čchingu později uvedl, že hranice rezervace byly v příspěvku změněny a žádná z olympijských tratí přes chráněné území nevede…

(rom)

24. 11. 2021  (rom)