21 000 dětských bojovníků za pět let

V západní a střední Africe v minulých pěti letech armády a ozbrojené skupiny naverbovaly do svých řad 21 000 dětí. Za totéž období bylo v tomto regionu vystaveno sexuálnímu násilí přes 2200 dětí.

Ve zprávě o situaci dětí v zemích západní a střední Afriky, kde přibývá ozbrojených konfliktů, to napsal Dětský fond OSN (UNICEF).

Jeho pracovníci také zjistili, že bylo od roku 2016 v regionu západní a střední Afriky uneseno 3500 dětí, což je druhý nejvyšší počet dětských únosů na světě připadajících na určitou oblast. Marie-Pierre Poirierová, která vede regionální pobočku UNICEF pro střední a západní Afriku, řekla, že násilí na dětech v této oblasti v minulých pěti letech o 50 % přibylo. »Počty a vývoj jsou pro současnou generaci dětí i pro tu budoucí krajně znepokojující,« řekla.

OSN zavedla systém monitorování vážných případů násilí spáchaných na dětech v roce 2005. Řadí k nim verbování k boji, únosy, znásilnění a útoky na školy a nemocnice.

[o]

V tomto regionu jsou postiženy mj. Burkina Faso, Středoafrická republika, Kamerun, Čad, Kongo, Mali, Mauritánie a Niger. Násilí tam má ničivé humanitární důsledky pro děti a celé komunity, přičemž situaci umocňuje pandemie COVID-19. Humanitární pomoc potřebuje 57 milionů dětí; tento údaj se vlivem šíření koronaviru od loňska zdvojnásobil.

Podle zprávy UNICEF je situace v této oblasti znepokojivá už delší dobu, ale za poslední sledované období se v ní nově objevily Burkina Faso a země kolem Čadského jezera (Niger, Nigérie, Kamerun a Čad). V Burkina Fasu se letos oproti loňsku počet dětí naverbovaných do bojů znásobil pětkrát. I při červnovém útoku, při němž bylo v Burkina Fasu zabito 160 lidí, bylo možné mezi radikály vidět děti…

UNICEF vyzval bojující strany, aby se vyhýbaly násilnostem na dětech a aby byli ti, kdo se jich dopouští, pohnáni k odpovědnosti. UNICEF tvrdí, že potřebuje k ochraně dětí při mimořádných událostech ve střední a západní Africe 92 milionů dolarů (přes dvě miliardy korun), z nichž zajištěna je jenom polovina.

(čtk)

25. 11. 2021  (čtk)