Turci už mají diktátora Erdogana dost

Desítky lidí zatkla turecká policie při protivládních protestech, které se ve středu už druhý den konaly v Istanbulu. Informoval o tom opoziční server Duvar.

Důvodem demonstrací, při nichž jejich účastníci požadovali demisi vlády prezidenta-diktátora Recepa Tayyipa Erdogana, jsou narůstající životní náklady Turků a rostoucí inflace. V úterý se turecká lira k dolaru propadla o 15 % a zaznamenala tak svůj druhý nejhorší den v historii. Opozice v posledních dnech zesílila volání po předčasných volbách.

Nemohou vyjít s penězi

Už v úterý vyšli lidé demonstrovat do ulic Istanbulu i Ankary a nesli přitom transparenty s nápisy »Nemůžu vyjít s penězi« či »Vládo, rezignuj«. Někteří volali »Pryč s AKP, moc lidu«, s odkazem na Erdoganovu vládní Stranu spravedlnosti a rozvoje (AKP). Erdogan (67) vládne Turecku pevnou rukou už skoro dvacet let – nejprve byl premiérem (2003–14), poté svou moc upevnil jako autoritářský prezident.

Při středečních demonstracích v Istanbulu proti účastníkům akcí zasahovala policie, která vyzývala protestující, aby se rozešli. V několika čtvrtích největšího tureckého města totiž místní starostové na měsíc zakázali demonstrace s ohledem na epidemickou situaci.

Jen v istanbulské čtvrti Kadiköy zatkla policie podle jednoho z organizátorů demonstrace, Sdružení pokrokových advokátů, 55 lidí.

Konec policejnímu teroru!

V téže čtvrti se demonstrantů zastal poslanec opoziční Lidově demokratické strany (HDP) Musa Piroglu, který se postavil před policejní vozidlo s vodním dělem policejní zásahové jednotky. »Konec policejnímu teroru,« provolával Piroglu.

V Istanbulu policie ve středu postavila zátarasy, aby demonstrantům zabránila shromáždit se na legendárním náměstí Taksim. To je označováno za srdce moderního Istanbulu a konala se tam řada velkých demonstrací, včetně těch, které v roce 2013 zažehly mohutné tříměsíční manifestace za demisi Erdoganovy vlády.

Turecko se potýká už několik let s hospodářskými problémy a měnovou krizí. Tento měsíc přitom turecká centrální banka navzdory vysoké inflaci a slabé měně opět snížila úroky. Erdogan tlačí na centrální banku, aby držela uvolňování měnové politiky. Cílem má podle něj být podpora vývozu, investic a zaměstnanosti. Inflace se přitom blíží dvaceti procentům a znehodnocování turecké měny zrychluje. Někteří proto převádějí své úspory na cizí měny, jiní se uchylují ke kryptoměnám.

Mnozí ekonomové označili podle ČTK poslední snížení sazeb za nezodpovědné, opoziční politici vyzývají k předčasným volbám.

(rj)

26. 11. 2021  (rj)