Bezkorupční vláda odborníků premiéra Fialy, dějství první

Budoucí premiér Petr Fiala si těžkou hlavu se jmény ministrů nové vlády moc starostí nedělá.

Střet zájmů, odbornost a další negativa neslučitelná u ministrů končící vlády oligarchy Babiše jsou v případě sestavování vlády pana »Slušného« tabu.

Pojďme si některá jména budoucích ministrů představit. Samotný premiér, profesor Fiala, bohaté zkušenosti se správným nakládáním s veřejnými penězi získal nejen díky svému působení v neziskovce Centrum pro studium demokracie a kultury. Ta za dobu své existence uzavřela se státem 82 smluv v hodnotě 48 milionů Kč a získala 116 dotací v hodnotě převyšující 28 milionu Kč.

[o]

Uchazeč o post ministra spravedlnosti Pavel Blažek do povědomí občanů vešel především díky korupční kauze Stoka, týkající se kupčení s městským majetkem, do které se z řad ODS zapletli i další politici.

Pak zde máme adepta na ministra průmyslu a obchodu Věslava Michalika (STAN), u nějž nic na věci nemění, že se včera uchazečství vzdal. Jeho největším nadcházejícím oříškem bylo vysvětlení svých majetkových poměrů, dle Víta Rakušana pohybujících se mezi pěti sty miliony a miliardou. Solární problematika, která Michalikovi zajistila bohatství na generace, spadá právě pod zmíněný resort.

Střet zájmů není cizí ani Zbyňku Stanjurovi, kterého si Fiala vyhlédl na post ministra financí. Svým střetem zájmů se může pochlubit z doby, kdy coby radní a primátor Opavy vlastnil třetinový podíl ve firmě Eskon, získávající zakázky od města.

Počet čtyř »pochybných« jmen členů nové vlády, v době, kdy média v roli hlídacího psa demokracie zatím svoji aktivitu směřují stále na končící vládu premiéra Babiše, naznačuje, o jakou vládu půjde!

Jedním z prvních kroků nové vlády má být předložení přepracovaného státního rozpočtu s výrazně nižším schodkem hospodaření na rok 2022.  Zda Petr Fiala v otázce umořování státního dluhu již začal s přemlouváním současných miliardářů »vzešlých« z doby divoké privatizace zlatých devadesátých let, bývalých vlivných politiků z řad ODS a jejich lobbistů, není známo. Pravděpodobnější je, že Fialova garnitura předá zemi další vládě ještě více zbídačenou a rozkradenou.  V době, kdy na Hradě již bude zabydlen nový prezident, který v případě potřeby bude »ochoten« zopakovat Klausovu amnestii z roku 2013.

Miroslav KAVIJ, člen VV ÚV KSČM za Plzeňský kraj a předseda KV KSČM

26. 11. 2021  Miroslav KAVIJ