Nouzový stav znovu platí

V Česku bude kvůli epidemii COVID-19 znovu platit nouzový stav. Vláda v demisi ho na svém jednání vyhlásila na 30 dní s platností od půlnoci, sdělil premiér Andrej Babiš (ANO).

Kabinet se přitom ještě v úterý shodl s hejtmany na tom, že nouzový stav zatím není nutný. Nová plošná opatření proti epidemii, která budou podle rozhodnutí vlády platná od 18.00, by však bez nouzového stavu nebylo možné vyhlásit.

V souvislosti s koronavirem byl nouzový stav poprvé vyhlášen loni 12. března, podruhé loni 5. října. Ve druhém případě po několika prodlouženích platil do 11. dubna. Kabinet původně zvažoval, že nouzový stav bude spolu s opatřeními platit od nedělní půlnoci, aktuální epidemická situace ale odůvodňuje okamžité vyhlášení, řekl Babiš na tiskové konferenci po zasedání kabinetu. »Podle našeho názoru byly naplněny podmínky pro vyhlášení nouzového stavu,« uvedl.

Vláda musí podle zákona o bezpečnosti ČR o vyhlášení nouzového stavu neprodleně informovat Sněmovnu, která může vyhlášení zrušit. Babiš řekl, že rozhodnutí vlády už bylo do dolní komory parlamentu doručeno.

Kabinet může vyhlásit nouzový stav v případě živelních pohrom, ekologických nebo průmyslových havárií, nehod nebo jiného nebezpečí, které značně ohrožuje životy, zdraví či majetek. Vyhlašuje se pro určité území a na dobu určitou, maximálně 30 dní. S případným prodloužením musejí souhlasit poslanci. Kabinet už současně s vyhlášením nouzového stavu musí uvést, která práva zakotvená v předpisech či Listině základních práv a svobod se omezují a jaké se ukládají povinnosti.

Vláda v předchozích případech nouzový stav využívala při epidemii především k omezením pohybu lidí, uzavírání obchodů či škol. Využilo ho také ministerstvo vnitra k centrálním nákupům ochranných pomůcek, umožňuje i jednodušší nasazení armády. V posledních dnech se o nouzovém stavu hovořilo například v souvislosti s možným uložením pracovní povinnosti medikům. Dosud úřady o opatřeních rozhodovaly podle pandemického zákona.

Co se nesmí

Kabinet rozhodl mimo jiné o tom, že restaurace, bary či kluby nesmějí mít otevřeno mezi 22.00 a 04.59, zakázal také konání vánočních trhů s výjimkou prodeje stromků a kaprů. Na kulturní představení, sportovní utkání a vzdělávací akce bude smět maximálně 1000 osob, a to očkovaných, nebo po prodělané nemoci COVID-19. Omezení se tak dotkne už utkání hokejové extraligy a víkendových duelů nejvyšší soutěže v hokeji, fotbale i dalších sportech.

Omezeny budou také aktivity v amatérském sportu, kde se může hromadných akcí typů zápasů a turnajů zúčastnit maximálně sto lidí. Nyní byl limit tisíc. Na rozdíl od restrikcí, které trvaly od loňského podzimu do letošního jara, tentokrát zůstávají venkovní i vnitřní sportoviště otevřená a trénink i soutěže jsou povolené.

Na další hromadné akce typu spolkových akcí, oslav, večírků či plesů bude smět maximálně 100 lidí. Pohřby budou bez omezení.

Pro návštěvníky všech hromadných akcí bude nadále platit povinnost prokázat se kompletním očkováním proti COVID-19 nebo dokladem o prodělání nemoci v posledních šesti měsících.

Koronavirová epidemie v Česku stále zesiluje. Testy ve středu potvrdily 18 004 případů onemocnění COVID-19. V nemocnicích je podle posledních údajů 5886 lidí s prokázanou koronavirovou nákazou. Počet pacientů v těžkém stavu se blíží 850, což je nejvíc za posledních sedm měsíců.

(ng)

26. 11. 2021  (ng)