EP vyzval ČR k přijetí Istanbulské úmluvy

Evropští poslanci v debatě o násilí páchaném na ženách v Evropské unii vyzvali Českou republiku a pět dalších členských zemí, aby neprodleně ratifikovaly Istanbulskou úmluvu, která se zaměřuje na boj s domácím a sexuálním násilím.

Mnozí zákonodárci míní, že není třeba čekat, až úmluvu schválí jednotlivé členské státy. Ty by podle nich měly dokument potvrdit na unijní úrovni kvalifikovanou většinou.

»Ráda bych věděla, proč jsou v Evropě země, které ohledně této smlouvy mlčí, a zda se tyto země skutečně hlásí k hodnotám EU,« tázala se italská europoslankyně Isabella Adinolfiová z Evropské lidové strany. »Vaše výmluvy nejsou udržitelné,« apelovala na země, které se dosud úmluvou neřídí, francouzská europoslankyně Chrysoula Zacharopoulouvá z parlamentní frakce Obnova Evropy.

Česká republika sice úmluvu podepsala v květnu 2016, aby dokument ale začal platit, musí ho ratifikovat Sněmovna a Senát a podepsat prezident. Vedle ČR dokument dosud z nacionálně populistických důvodů neratifikovaly Slovensko, Maďarsko, Bulharsko, Lotyšsko a Litva.

Istanbulská úmluva odsuzuje domácí násilí, sexuální obtěžování, znásilnění, nucené sňatky, tzv. zločiny ze cti či mrzačení genitálií. Státy se zavazují k uzákonění opatření proti násilným výpadům a k prevenci, ale také k vyčlenění peněz na pomoc obětem i na práci s pachateli.

V ČR úmluva vyvolává silné emoce. Podle kritiků, k nimž patří konzervativci či katolická církev, není taková dohoda potřeba a postavila by muže a ženy proti sobě. Podle zastánců by naopak zdůraznila nepřijatelnost násilí a rozšířila prostor pro poskytnutí pomoci obětem. Kabinet Andreje Babiše měl úmluvu kvůli ratifikaci projednávat vloni v červenci, jednání však odložil.

Europarlamentní kritika Slovinska

Poslanci Evropského parlamentu mají obavy o právní stát ve Slovinsku, kde vláda autoritářského konzervativního premiéra Janeze Janši letos pozastavila financování tiskové agentuře STA a zdržovala jmenování žalobců do nově vytvořeného Úřadu evropského veřejného žalobce (EPPO).

Kritika politické situace ve Slovinsku přitom ve středu zaznívala také od slovinských europoslanců.

Žalobce do EPPO, který má na starosti vyšetřování podvodů spojených s rozdělováním peněz z unijního rozpočtu a společného fondu, Slovinsko nakonec jmenovalo minulý týden. Vláda také tento měsíc podepsala dohodu s agenturou STA o financování do konce letošního roku.

Jmenování žalobců přivítal eurokomisař pro spravedlnost Didier Reynders, který připomněl, že úřad začal fungovat na začátku června. Mnozí poslanci však uvedli, že podle jejich názoru kauza společně s tlakem na slovinská média poukazuje na hlubší problémy v zemi.

»Pokud nejste s touto vládou, musíte odejít. Pokud nejste jeden z nich, musíte si dát pozor. Taková je současná situace ve Slovinsku,« shrnula stav slovinské politiky v debatě slovinská poslankyně Irena Jovevová z evropské frakce Obnova Evropy. Romana Tomcová ze Slovinské demokratické strany (SDS) uvedla podle ČTK, že »Slovinsko má s právním státem velký problém«.

»Pan Janša se vysmívá klíčovým evropským hodnotám, jako je třeba svoboda tisku,« uvedla rumunská poslankyně Ramona Strugariová (Obnova Evropy). Podle ní slovinská vláda svými průtahy ohledně jmenování žalobců mařila spravedlnost v EU.

Janšovi odpůrci potvrzují, že se snaží »orbánizovat«. Maďarský autoritářský konzervativní premiér Viktor Orbán, s nímž má Janša dobré vztahy stejně jako s kontroverzním americkým exprezidentem Donaldem Trumpem, ve své zemi také výrazně omezil mj. svobodu médií.

(rj)

26. 11. 2021  (rj)