Svár o rybolov po brexitu pokračuje

Francouzští rybáři zabránili britskému nákladnímu plavidlu zakotvit v bretaňském přístavu. Protestují tak proti úřadům v Londýně a na ostrově Jersey, které podle nich nespravedlivě rozdělují rybolovné licence k lovení v britských vodách.

Rybáři s červenými světlicemi kroužili u břehů přístavního města Saint-Malo, aby zablokovali lodní obchodní cestu. Jednomu plavidlu znemožnili zakotvit v přístavu. V plánu také měli blokování příjezdu k tunelu pod Lamanšským průlivem v Calais, který spojuje Francii s Británií. Plán dodrželi. Kvůli těmto jejich aktivitám hrozí, že se znovu rozhoří spor o práva francouzských rybářů lovit v britských vodách. Rybolov byl i jedním z hlavních bodů sváru mezi evropskými a britskými vyjednavači před přijetím pobrexitové obchodní dohody mezi Bruselem a Londýnem. Obě země se nakonec dohodly na vytvoření licenčního systému, který rybářům umožňuje lovit ve vodách druhé strany.

Vzájemné obviňování

Paříž ale tvrdí, že Londýn a ostrov Jersey, součást Normanských ostrovů, které jsou britským závislým územím, nedodržují dohodu. Francouzským rybářům prý dluží desítky rybolovných licencí. Londýn uvádí, že pobrexitová ujednání dodržuje. Nejde o první takový incident. Francie už v říjnu nakrátko zadržela britskou loď, údajně za rybolov bez patřičného povolení. Již v květnu obě země dokonce vyslaly svá vojenská hlídková plavidla k ostrovu Jersey, kde posádky zhruba 60 francouzských rybářských člunů protestovaly proti systému licencí. Prezident Francie Emmanuel Macron obvinil Británii, že pokouší trpělivost jeho země, a prohlásil, že neustoupí. Obě země se nyní přou i kvůli migrantům, kteří míří do Británie přes La Manche.

Londýnští byrokrati?

Evropská komise (EK) vyzvala Británii, aby své spory o právo na rybolov s Francií vyřešila do 10. prosince. Uvedl to eurokomisař pro životní prostředí Virginijus Sinkevičius. Konflikt o rybolov propukl po odchodu Británie z EU. Obě strany se tehdy dohodly, že evropští rybáři mohou nadále lovit v britských teritoriálních vodách, pokud prokážou, že v nich lovili i před brexitem. Podle Francie má ale Londýn příliš vysoké byrokratické požadavky na potřebnou dokumentaci a velkou část žádostí francouzských rybářů zamítá. Francie v pondělí vyzvala EK, aby byla při řešení sporu o licence aktivnější.

(ava, čtk)

27. 11. 2021  (ava, čtk)