Migranti. Další spor Francie a Británie

Francouzský ministr vnitra Gérald Darmanin zrušil pozvání pro britskou ministryni vnitra Priti Patelové na zítřejší schůzku v Calais, uvedla agentura AFP. Reagoval tak na dopis, v němž britský premiér Boris Johnson vyzval Francii, aby přijímala nazpět migranty, kteří se přes Lamanšský průliv dostanou do Británie.

Schůzka se bude zabývat ilegální migrací po středečním neštěstí, při kterém v průlivu zemřelo 27 migrantů, s nimiž se převrátila loď. »Považujeme veřejný dopis Borise Johnsona za nepřijatelný a v rozporu s diskusemi vedenými mezi oběma stranami. V důsledku toho již není ministryně Priti Patelová zvána na nedělní jednání, které se bude stále konat za účasti Francie, Belgie, Nizozemska, Německa a Evropské komise,« uvedlo ve svém prohlášení francouzské ministerstvo vnitra.

Pět kroků Johnsona

Johnson ve čtvrtek večer požádal Francii, aby nazpět přijímala migranty, kteří do Británie připlují přes Lamanšský kanál. V dopise také vytyčil pět kroků, které jsou podle jeho názoru nutné. Obě země by měly, míní Johnson, zavést společné hlídky, které zabrání většině lodí odplout z francouzského pobřeží. Měly by si také navzájem umožnit hlídkování ve svých vodách i pozorování ze vzduchu. Britský premiér by do akce rád zapojit pokročilejší technologie, například speciální senzory, nebo prohloubil spolupráci mezi zpravodajskými službami. Francie by s Velkou Británií rovněž měla uzavřít bilaterální dohodu o navracení migrantů, uvedl v dopise Johnson.

Pohoršení Francouzi

Francouzský prezident Emmanuel Macron řekl, že dopis nepovažuje za seriózní. »Překvapuje mě, když se věci nedělají vážně. Mezi lídry nekomunikujeme prostřednictvím tweetů nebo zveřejněných dopisů, nejsme whistlebloweři,« prohlásil. Mluvčí francouzské vlády Gabriel Attal dopis označil za »formálně špatný a nevhodný«. Darmanin nad jeho obsahem vyjádřil zklamání. Skutečnost, že byl zveřejněn, je podle něj ale »ještě horší«. »Problém přesahuje naše hranice. Proto budeme od neděle pracovat na společných řešeních s našimi evropskými partnery,« řekl Darmanin. »Britská vláda se rozhodla dělat domácí politiku v době, kdy by naší jedinou prioritou mělo být vyhnout se dalším tragédiím v Lamanšském průlivu. Litujeme toho,« dodal. Podle ministra je důležité připomenout, že migranti pokračují v nebezpečných plavbách přes Lamanšský průliv, protože pro ně prakticky neexistuje jiný legální způsob, jak se do Británie dostat.

Britský ministr dopravy Grant Shapps navzdory kritice vyzval Francii, aby obnovila pozvání Patelové na zítřejší jednání. »Žádný národ to nedokáže vyřešit sám, a tak doufám, že si to Francouzi rozmyslí,« řekl. Francouzský námořní úřad označil středeční tragédii za nejhorší neštěstí, které postihlo migranty pokoušející se dostat do Británie touto cestou. V posledních měsících počet migrantů, kteří se vydávají na nebezpečnou plavbu přes kanál, stále stoupá.

(ava, čtk)

27. 11. 2021  (ava, čtk)