Organizované krádeže v amerických obchodech

Řada míst ve Spojených státech amerických se v poslední době potýká s nárůstem organizovaných hromadných krádeží v obchodech. Gangy až několika desítek zlodějů stále častěji útočí povětšinou na luxusní obchody či lékárny a odnášejí si velké množství zboží, které podle informací expertů pak zpravidla se ziskem prodávají na internetu. Za nárůstem tohoto typu kriminality pravděpodobně do značné míry stojí pandemie COVID-19, která přivedla více lidí k nakupování on-line, napsal zpravodajský server CBS News.

S nárůstem podobného typu kriminality se potýká zejména americký stát Kalifornie. Do jedné z prodejen obchodního řetězce s oblečením Nordstrom ve městě Walnut Creek například během předminulého víkendu vtrhlo najednou přes osmdesát zlodějů, uvádějí svědci. Při incidentu utrpělo lehčí zranění pět zaměstnanců obchodu. Skupiny zlodějů někde proti ochrance v obchodech používají pepřový sprej, často pak vtrhnou do obchodů s páčidly nebo kladivy a rozbíjejí výlohy, které vybírají. Při útěku s kořistí na ně většinou venku čekají kumpáni v připravených autech.

Gangy řádí

Podobné případy nicméně hlásí i stát Illinois, kde například v polovině listopadu vtrhlo asi čtrnáct zločinců do obchodu s luxusním oblečením Louis Vuitton a během této akce ukradlo zboží zhruba za 120 000 dolarů (2,7 milionu Kč). »Prodejci se vždy potýkali s krádežemi, ale nyní existuje strach z toho, že narůstají organizované krádeže spojované s gangy,« prohlásil analytik společnosti GlobalData Retail Neil Saunders. »V minulosti bývaly krádeže v obchodech velmi skryté, neviděli jste to, ale tohle je zcela otevřené, zcela na veřejnosti,« doplnil.

Manipulace prodeje

Podle dalšího amerického experta na krádeže v obchodech Tonyho Shepparda zlodějské skupiny často vyberou v prodejnách veškeré zásoby jednoho konkrétního produktu, v lékárnách například léku na alergii Zyrtec. Následně se přesunou do dalšího obchodu ve stejné oblasti a tam udělají totéž. Zákazníci tak nemají možnost toto zboží nakoupit nikde ve svém okolí, a proto jdou hledat na internet, kde zloději ukradené zboží nabízejí. Tento způsob trestné činnosti vznikl do značné míry v důsledku nárůstu on-line nakupování, které se objevilo společně s koronavirem a s uzávěrami obchodů. Zloději tak přicházejí ke snadnému velkému zisku.

Zákazníci jsou všude

»Pandemie vytvořila vetší poptávku po trhu s kradeným zbožím, na němž může více zločinců obrovsky vydělávat. Je to lukrativní, protože zákazníci jsou všude,« řekl Sheppard. Dodal, že zloději většinou kradou nejžádanější zboží, od léků přes elektronická zařízení až po džíny. »Jsou to věci, které jsou typicky menší a které mohou prodat za slušnou cenu,« řekl.

Více hlídek a vyšší rozpočet

Guvernér státu Kalifornie Gavin Newsom již kvůli situaci nařídil dálniční policii, aby posílila hlídky v oblastech s velkým provozem. Navrhl také zvýšit státní rozpočet na příští rok, aby pokryl zvýšenou snahu o potírání podobného typu kriminality. Nyní pozorovaný nárůst předpověděla už loni na jaře americká asociace pro boj s krádežemi v obchodech. Podobný vzrůst kriminality podle asociace totiž přišel i po finanční krizi z roku 2008 nebo v návaznosti na teroristické útoky z 11. září 2001.

»Domníváme se, že existenční hrozba, které nyní s covidem čelíme, bude finančně i emocionálně traumatizující, a mohla by vést k ještě většímu nárůstu,« uvedla asociace už loni v květnu. »Za těžkých časů je pro organizované kriminální týmy jednodušší získat do svých řad obyčejné lidi i zaměstnance,« dodala americká instituce.

(ava, čtk)

1. 12. 2021  (ava, čtk)