Sahel proti francouzským kolonizátorům

Aktivity francouzské armády v oblasti Sahelu vyvolávají stále větší odpor tamního obyvatelstva. Podle agentury AFP se to projevilo nedávno při průjezdu vojenského konvoje Burkinou Faso a Nigerem do Mali.

Francie intervenuje v Sahelu od roku 2013 a armáda projíždí státy této oblasti často do města Gao na severu Mali. Tentokrát ale konvoj eskortovaný domácími bezpečnostními silami čelil protestům místních lidí. Ve městě Kaya v Burkině Faso bylo několik lidí zraněno, v Teře v Nigeru dva lidé přišli o život při palbě, kterou část přítomných přisuzuje právě Francouzům.

Koupou se v nepřátelství

Konvoj nakonec do města Gao dorazil v neděli večer, avšak incidenty s ním spojené jsou podle odborníků prvním takto zjevným projevem odporu proti přítomnosti Francouzů v oblastech poznamenaných ozbrojeným konfliktem s radikálními skupinami. Dosud se protesty soustřeďovaly do hlavních měst, Bamaka v Mali a Ouagadougou v Burkině Faso. Francouzský odborník Yvan Guichaoua tvrdí, že se teď Francie v Sahelu »koupe v nepřátelství«.

Nigerský prezident Mohamed Bazoum se k situaci nedávno vyjádřil a ocenil Francii i její »oběti«. V Mali je ale situace jiná, tamní premiér Choguel Maïga Francii obvinil, že pomáhá zakládat radikální skupiny. Zatím takový názor nevyslovil nikdo z tak vysokých kruhů.

[o]

V Mali, Nigeru a Burkině Faso získávají stále větší vliv radikální skupiny hlásící se k teroristickým organizacím al-Kajdá a Islámský stát. Navzdory tzv. zahraniční vojenské pomoci tyto chudé státy nedokážou radikálům čelit. Útoky jsou hlášeny téměř denně.

Francie se rozhodla svou přítomnost omezit, stáhla vojáky z některých základen na severu Mali a do roku 2023 hodlá zredukovat kontingent z 5000 na 2500 lidí. Malijská junta se okamžitě začala zajímat o možnost pozvat na pomoc ruské vojáky z tzv. Vagnerovy skupiny. V Bamaku se pořádají nyní často proruské manifestace a protesty proti Francii.

Malijský odborník Boubacar Haidara si myslí, že »je chybou Francouzů, když se domnívají, že současné problémy jsou pouze výsledek manipulací, a nepřiznávají si, že je to také důsledek francouzské politiky v Sahelu«.

(čtk)

1. 12. 2021  (čtk)