Lidovci loví voliče přes sociální témata

Kandidát na ministra práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) by chtěl prosadit změny důchodů v ČR v příštích dvou letech. Počítá také se zavedením minimální zaručené penze ve výši nejméně 10 000 korun pro všechny či se zvýšením penzí za výchovu dětí. Své plány v resortu představil prezidentovi Miloši Zemanovi.

Novinářům po setkání řekl, že hlava státu k jeho vizím neměla výhrady. »Poměrně podrobně jsme hovořili o mých představách a představách naší koalice dotáhnout důchodovou reformu. Chtěl bych, abychom věci, na kterých je už dnes shoda po jednání minulé odborné skupiny, velmi rychle připravili do legislativy a ideálně během prvních dvou let dokázali tuto část důchodové reformy velmi rychle aplikovat do praxe,« řekl Jurečka.

Prosazovat chce, aby se ve výši penze víc odrážela výchova dětí. Od roku 2023 se má důchod za každé vychované dítě zvednout o 500 korun, nejvýš však o 1500 korun. Tento zákon už je ale schválený, přijal se v minulém volebním období.

Shoda je i na minimálním důchodu. »Tady budeme hledat jenom tu výši a ten parametr, který by to pravidelně pak valorizoval nějakým indexem,« dodal budoucí ministr. Podle něj by zaručený minimální důchod pro všechny měl být minimálně 10 000 korun.

Vyzobávání nebude stačit

Podle bývalého poslance a člena minulé důchodové komise Jiřího Dolejše (KSČM) to, že lidovci získali ministerstvo práce a sociálních věci, nasvědčuje tomu, že budou chtít přes sociální témata lovit své voliče. Dokládá to i Jurečkovo vystoupení a jeho priority. »Konkrétně z důchodové reformy budou vyzobávat prvky, které tam sami navrhovali, ale to bohužel nedává šanci na komplexní řešení problému penzijního systému, protože ty dílčí prvky směřují pouze na rodinnou politiku. Lidovci obecně chtějí s pomocí důchodového systému řešit rodinnou politiku a podporu rodin s dětmi, což bohužel není zdaleka postačující, protože udržitelnost penzijního systému do budoucna bude znamenat především řešit dostatečné finanční zdroje pro penze,« řekl Dolejš našemu listu. Upozornil, že celková situace důchodů se může zhoršovat kvůli růstu cen, zbrzdění valorizace a kvůli tomu, že nebudou řešeny další problémy, jako je nárůst počtu důchodců a narůstající rozdíl mezi nízkopříjmovými a vysokopříjmovými kategoriemi důchodců. »Tohle nebude vláda schopna řešit, pokud nerozhodne o dostatečných finančních prostředcích pro penzijní systém,« míní Dolejš.

[o]

Bezdětní si budou muset naspořit

Jurečka po schůzce s prezidentem řekl, že rodičům by k důstojné penzi měla stačit výchova více dětí a bezdětní si budou muset na důchod výrazněji naspořit. »Já bych chtěl, aby rodiče, kteří dnes vychovávají dvě nebo tři děti, případně víc, a mají dneska, řekněme, průměrné příjmy, mohli počítat s tím, že toto je ta základní investice, která jim bude stačit pro důstojný důchod v budoucnu. Pro ty lidi, kteří z různých důvodů osobních, zdravotních a tak dále děti nemají, nemohou mít, nedělají investici do dětí, tak tam musí být motivace ze strany státu, aby oni výraznějším způsobem si spořili na budoucí důchod,« uvedl Jurečka.

Základem financování penzí by měl být podle něj stále takzvaný průběžný pilíř, do kterého plynou odvody. Míní, že by se navýšením penze za výchovu dětí mohla udržet vyšší porodnost, zajistili by se tak budoucí plátci do systému. Posílit se má i spoření na stáří. Podle expertů bude ale nutné do financování penzí zapojit daně, z nichž by se měl základní důchod platit. Jinak se jen dosavadní vybraná suma z odvodů přerozdělí. Polepšili by si sice lidé s nízkou penzí, ale ostatním by důchod klesl. Vedlo by to podle nich k nivelizaci důchodů.

Jurečka se Zemanem debatoval i o sladění práce a rodiny, valorizaci minimální mzdy, práci v důchodovém věku či zabránění zneužívání dávek. Zeman se v minulosti zajímal o fungování hospiců. Budoucí ministr řekl, že dnes mluvil s hlavou státu i o důležitosti paliativní péče a terénních sociálních služeb. »On sám (prezident) je dnes, řekněme, příkladem toho, že sociální péče v ČR umí velice dobře fungovat,« dodal Jurečka. Jednání označil za konstruktivní.

Další schůzky příští týden

Schůzka uzavřela první týden rozhovorů hlavy státu s kandidáty a kandidátkami do ministerských funkcí. Setkání mají skončit 13. prosince. Dosud prezidenta v Lánech navštívilo osm navržených členů a členek budoucího kabinetu. Celkem se Zeman sejde se 17 kandidáty, s premiérem Petrem Fialou (ODS) jednal již v neděli po jeho jmenování. Znovu se setkají po ukončení dvoutýdenních jednání.

Prezident kvůli svému nakažení covidem musí být v izolaci, při setkáních tak sedí v prosklené buňce. Debata se vede přes mikrofony.

Někteří právníci a politologové poukazují na to, že pohovory prezidenta s kandidáty na ministerské funkce nemají oporu v Ústavě. Kritici považují dvoutýdenní cyklus schůzek za průtahy při jmenování nové vlády v době, kdy se ČR potýká se silnou vlnou covidové epidemie a zdražováním. Pětice stran uzavřela koaliční dohodu 8. listopadu.

(jad)

4. 12. 2021  (jad)