Šéf Výstaviště v Budějovicích odvolán Jurečkou

Předseda představenstva Výstaviště České Budějovice Martin Karban skončil ve funkci. Jediný akcionář výstaviště, jímž je Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond (PGRLF), ho odvolal loni 21. prosince. Karban to teprve řekl ČTK, důvody svého odvolání nezná.

Vedení fondu má plnou důvěru ministerstva zemědělství, odvolání Karbana nemá vliv na chod výstaviště, uvedli zástupci ministerstva a fondu. Karban byl odvolán v době, kdy byl dočasně ministrem zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL).

»Od jediného akcionáře (PGRLF) jsem dostal zrušení svého působení. Důvod jsem se nedozvěděl. Nemám k tomu žádný komentář,« řekl Karban. Neví o tom, že by se za jeho působení na výstavišti něco nepovedlo. Skončil ze dne na den. Vicepremiér Jurečka loni v prosinci, kdy dočasně vedl ministerstvo zemědělství, odvolal před Vánocemi i generálního ředitele státního podniku Lesy ČR Josefa Vojáčka.

Karban (54) se stal novým předsedou představenstva budějovického výstaviště loni v červnu. Je bývalým ředitelem Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu. Karban byl šéfem fondu do roku 2015, kdy jej nahradil Zdeněk Nekula, nynější ministr zemědělství z KDU-ČSL.

Největší akcí, kterou výstaviště pořádá, je agrosalon Země živitelka. Při agrosalonu otevřelo loni výstaviště zmodernizovaný pavilon Z. Přestavělo ho na výstavní, kongresové a kulturní centrum s kapacitou až 1000 lidí. Šlo o největší investici firmy za poslední desetiletí, s dalšími menšími dosáhly loňské investiční výdaje 200 milionů Kč.

Areál výstaviště zabírá 25 hektarů, výstavní plocha pavilonů je 6000 metrů čtverečních. Zakladatelem výstaviště, které zaměstnává asi 40 lidí, je Pozemkový fond ČR. Jediným akcionářem je PGRLF, v němž sto procent akcií vlastní Česká republika. Práva jediného akcionáře ve fondu zajišťuje ministerstvo zemědělství.

(mh)

12. 1. 2022  (mh)