Nohy zavřít, knihu otevřít!

Pod palbou kritiky se v Jihoafrické republice ocitla místní politička, která vyzvala školačky, aby otevřely knihy a daly nohy k sobě, informuje zpravodajský web BBC.

Phophi Ramathubaová, která je ministryní zdravotnictví v provincii Limpopo, výrok pronesla ve snaze povzbudit k sexuální abstinenci a snížit počet těhotenství mezi nezletilými. Uživatelé sociálních sítí poznámku odsoudili a ptali se, proč byla adresována pouze dívkám. Politička si ale za svým komentářem stojí a tvrdí, že mířil i na chlapce.

»Dívce říkám: Otevři své knihy a nohy drž u sebe. Nerozevírej nohy, rozevři knihy. Moc děkuji,« řekla Ramathubaová v projevu ke studentům při své středeční návštěvě střední školy v obci Sekgakgapeng u příležitosti začátku školního roku. Dodala, že starší muži dívky lákají na luxusní věci, jako jsou drahé paruky a chytré telefony.

Když se video projevu objevilo na sociálních sítích, sklidila politička kritiku. »Toto není vhodný způsob, jak mluvit s dětmi o zneužívání, sexu a souhlasu,« napsal jeden uživatel.

Opoziční politička Siviwe Gwarubeová poznámky Ramathubaové označila za hluboce problematické. »Byla to příležitost vést smysluplnou konverzaci s těmito studenty o souhlasu… Místo toho obviňujete oběti. Vyvíjíte na dívky nepřiměřený tlak,« vzkázala na Twitteru zhoršující se realitě navzdory.

Ramathubaová v rozhovoru s jihoafrickým zpravodajským webem TImesLIVE uvedla, že její prohlášení bylo vytrženo z kontextu a že mířilo i na chlapce. »Chlapcům jsem řekla, aby se soustředili na vzdělání a nespali s dívkami,« poznamenala a dodala, že její voliči v Limpopu vzkaz ocenili. »Dokonce uváděli, že se bojí tyto věci říkat, a děkovali mi, že nazývám věci pravými jmény,« poznamenala.

V roce 2020 bylo podle vládního statistického úřadu v Jihoafrické republice zaznamenáno 33 899 porodů, kde matkami byly dívky ve věku 17 let a méně.

(čtk)

14. 1. 2022  (čtk)