FOTO - archiv

Lidice připomínají 77 let od vypálení obce

V sobotu 15. června se na pietním území Němci vypálené středočeské obce Lidice uskuteční tradiční pietní vzpomínka. Sedmasedmdesáté výročí masakru připadlo na pondělí 10. června (1942). Nacisté v odvetu za zabití zastupujícího říšského protektora postříleli u zdi Horákova statku 173 lidických mužů, ženy odvezli do koncentračního tábora a děti z většiny usmrtili v plynových vozech v Chelmnu.

Po celý tento týden již probíhá řada akcí spojených s výročím. Přeživší masakru v doprovodu zástupců obce Lidice, lidického památníku a další osobnosti, včetně poslankyně Miloslavy Vostré, se v pondělí poklonili v tělocvičně někdejší kladenské reálky, dnes gymnázia, památce lidických maminek a jejich dětí, protože právě zde byly násilím odděleny, aby se většina z nich již společně neshledala.

Štafetový běh

V pátek 14. června půl hodinu po poledni startuje 31. ročník silničního štafetového běhu Javoříčko-Včelákov-Ležáky-Lidice, jehož smyslem je uctění památky zničených obcí Lidice, Ležáky a Javoříčko a obětí heydrichiády. Akci pořádá JR Running sport-intersport Nasavrky ve spolupráci s dalšími subjekty, sportovní partnerkou je mistryně světa v běhu na 800 a 400 metrů a světová rekordmanka Jarmila Kratochvílová. Záštitu převzal prezident republiky Miloš Zeman. Běžci doběhnou do Lidic v sobotu 15. června krátce před zahájením hlavního pietního aktu.

Organizátor sportovní akce a dlouholetý aktivní běžec Jan Rýdlo je roztrpčen z nezájmu hlavního města Prahy. »Letos poprvé nepřijal záštitu primátor a Praha nepomohla ani s příspěvkem na trička,« sdělil naší zpravodajce. Štafetu podpořili mj. hejtmanka a hejtman Středočeského a Pardubického kraje Jaroslava Pokorná Jermanová a Martin Netolický či policejní prezident Jan Švejdar.

Památník Lidice připravil na páteční večer od 20 hodin na nádvoří muzea děkovný koncert Pro Lidice, jehož cílem je upozornit širokou veřejnost, že vzpomínka na tragédii v Lidicích je stále živá. Cílem je současně projevit úctu těm, kteří lidickou tragédii přežili a jsou stále mezi námi, a poděkovat jim za spolupráci na udržování památky na Lidice a jejich obyvatele, uvádí se na webových stránkách Památníku. Nejemotivnější částí koncertu bývá čtení jmen 88 zavražděných lidických dětí a rozsvěcení svíček na místech původních lidických domů.

Sobotní pietní vzpomínku pořádají Památník Lidice pod záštitou ministerstva kultury ve spolupráci s obecním zastupitelstvem v Lidicích a oblastní organizací Českého svazu bojovníků za svobodu. V 10 hodin zúčastněné delegace položí věnce u společného hrobu, následují projevy. Hlavním řečníkem bude předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček. V programu piety je zařazeno také slovo přeživšího lidického dítěte Marie Šupíkové a starostky obce Veroniky Kellerové.

LKŽ u Ženy a sousoší dětí

Levicové kluby žen se v návaznosti na hlavní pietu pokloní ženám u sochy Lidické ženy a u Památníku dětským obětem války. Zhruba v 11.15 hodin položí květiny k soše Ženy, poté promluví předsedkyně Republikové rady LKŽ Květa Šlahúnková, a následovat bude položení květin u dětského sousoší, kde vystoupí předsedkyně Středočeského LKŽ Alena Grospičová.

Přehlídka dětských sborů

Přesně v poledne se rozezpívá prostor před muzeem. Na tomto prostranství se uskuteční Celostátní přehlídka dětských pěveckých sborů Světlo za Lidice. Uměleckou záštitu převzala zpěvačka Monika Absolonová. »Jsem moc ráda, že mohu už podruhé převzít záštitu nad přehlídkou dětských pěveckých sborů v Lidicích, která má motto: Jsme děti, které zpívají lidickým dětem… Lidická tragédie, stejně jako smrt nevinných 88 lidických dětí se mě hluboce dotýká. Sama jsem totiž máma dvou malých kluků a přeji si, aby vyrůstali v klidu a míru. Těším se proto na zaplněné pódium dětskými zpěváky z celé republiky. Věřím, že si budou moci vždycky jen a jen zazpívat pro radost a potěšení. V Lidicích na viděnou!«

Celostátní přehlídka se koná již potřinácté. Vystoupí celkem 14 pěveckých sborů ze všech krajů a hlavního města Prahy. Na závěr zazní společné skladby v interpretaci všech sborů najednou.

Pražská cesta lidických dětí

V neděli 16. června odpoledne zajedou přeživší lidické děti do Thomayerovy nemocnice, dále do Dykovy ulice, Strašnického krematoria a na Kobyliskou střelnici. Tato místa v hlavním městě jsou spojena s tragickým osudem Lidických. V dnešní Thomayerově nemocnici byly umístěny děti z Lidic mladší jednoho roku. V Dykově ulici bylo internováno šest těhotných lidických žen v ústavu pro těhotné vězenkyně gestapa, než porodily (pouze dvě děti přežily první měsíce). Na Kobyliské střelnici bylo zastřeleno 26 obyvatel z Lidic, včetně teprve patnáctiletých Josefa Doležala a Josefa Nerada. Strašnické krematorium se stalo místem uložení popela lidických obyvatel, popravených v Kobylisích.

Obec Lidice byla německými okupanty srovnána se zemí tak, že po ní neměla zůstat jediná památka. Tento čin čiré brutality a zběsilé pomsty se nesmazatelně zapsal do smutné tváře dějin a pohnul celým světem. Do Lidic se však vrátil život a nové Lidice jsou dnes vzorovou obcí.

Památník Lidice a další subjekty pořádají po celý rok řadu akcí, které dokládají, že Lidice žijí. Takovou akcí byl i 14. ročník mezinárodní vědomostní soutěže pro děti a mládež Lidice pro 21. století. Slavnostní vyhlášení výsledků letošního ročníku proběhlo 5. června v Opavě. A na konci května byli oceněni nejlepší dětští výtvarníci, účastníci 47. ročníku Mezinárodní dětské výtvarné výstavy Lidice. Veřejnost si jejich práce může prohlédnout v Lidické galerii a Národním technickém muzeu.

(mh)

 


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.6, celkem 14 hlasů.

(mh)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


velkymaxmilian
2019-06-13 15:49
@jmhad: Podle zkratky (mh) lze soudit, že autorkou je Monika Hoření. Nad
termínem: "na pietním území Němci vypálené....."
zůstává rozum stát, patří tam "německými fašisty
vypálené". K autorce se pravděpodobně nedostala informace, že
mezi Němci byli také antifašisté, kteří například bojovali i ve
Španělsku proti Frankovi, ale až do Mnichova se se svými českými
protějšky, z řad sociálních demokratů a komunistů, scházeli a proti
fašismu protestovali třeba v Krkonoších na vrcholu Žalého. Z tohoto
pohledu nelze pane jmhade házet všechny Němce do jednoho pytle jak
činíte...
jmhad
2019-06-13 12:28
Němci nebo nacisté. Autor na několika místech sklouzl k zažitému a
nesprávnému vyviňování Němců z odpovědnosti za vraždění a
svalování oněch hrůz jen na členy Národně socialistické německé
dělnické strany /nacisty/.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.