Reklama

Paroubek chtěl radar

SYDNEY/WASHINGTON - Austrálie nehodlá soudně stíhat australského spoluzakladatele serveru WikiLeaks Juliana Assange. Podle agentury AFP to včera sdělil mluvčí ministra spravedlnosti Roberta McClellanda.

A co nového z »archivů« WikiLeaks proniklo na veřejnost? Bývalý šéf opozice Jiří Paroubek v roce 2007 americkému velvyslanci v Praze Richardu Graberovi řekl, že osobně nemá nic proti americkému radaru. Navenek však tehdy vystupoval spíš proti tehdy plánovanému umístění PRO v ČR, údajně s ohledem na atmosféru ve své ČSSD i na sociální demokraty v Evropě, zejména německé. Oficiálně a na veřejnosti se Paroubek od umístění americké radarové základny v ČR jasně distancoval v roce 2008. To zase (podle našich zpravodajských serverů) kvůli KSČM. Paroubek údajně velvyslance ujistil, že bude hledat způsob, jak v ČSSD pro projekt získat podporu. Jediným jistým způsobem, jak to udělat, prý podle nabubřelého exšéfa soc. dem. bylo ukázat, že zemi hrozí skutečné nebezpečí raketového útoku, nikoli jen »virtuální hrozba«.

V březnu roku 2008 Paroubek pohrozil poslancům ČSSD vyloučením z kandidátek v dalších volbách, pokud zvednou ruku pro smlouvy týkající se základny v ČR. Paroubek také prohlašoval, že pokud se znovu stane premiérem, najde způsob, jak smlouvy anulovat, pokud projdou jen díky podpoře přeběhlíků. Amerického velvyslance však věrolomný Paroubek ujišťoval, že bude dodržovat jakoukoli smlouvu, kterou uzavře tehdejší Topolánkova vláda, včetně smluv o PRO.

Naopak americká ambasáda v Praze po českých parlamentních volbách v roce 2006 podporovala vytvoření velké koalice ODS a ČSSD. Podle diplomatické depeše ze srpna 2006, kterou minulý týden zveřejnil server WikiLeaks, to ale nebylo z rozumu, Američané pouze sobecky věřili, že by spojení dvou největších stran pomohlo americkým zájmům, mj. právě v otázkách PRO a nasazování jednotek v zahraničí. WikiLeaks také »odhalil« dávno známý fakt, že Alexandr Vondra »je největším spojencem Spojených států na české politické scéně«. Tak hodnotila současného českého ministra obrany diplomatická depeše americké ambasády v Praze z března 2009, kdy Vondra v kabinetu Mirka Topolánka zastával pozici ministra pro evropské záležitosti...


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.7, celkem 23 hlasů.

(rj, čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama