Který z hlasů je ten pravý?

Pro většinu z nás, čtenářů Haló novin, je to ten levý! Já tentokrát nemám na mysli politickou orientaci voličů a směřování toho koho budou volit. Chci se na takové dělení podívat pod jiným úhlem.

Volební systém hovoří o naplnění volebního práva každého věkem zralého občana volbou, která je všeobecná, rovná, přímá a tajná. Zastavím se na požadavku rovného a tajného práva. Rovnost hlasu znamená, že každý volič a jeho volba má v konečném součtu hlasujících stejnou váhu. Leccos by se dalo napsat i o tajnosti volby, kdy při hlasování na malé obci je všem víc než jasné, jak kdo koho volil. Byl jsem několikrát členem volební komise, a to před i po »revoluci«, a tak vím o tom své.

Za socialismu se vědělo, kdo z místních voličů o volby nemá zájem a asi k nim nepřijde. Schopnost místní volební komise byla hodnocena účastí voličů, a pokud se neblížila očekávaným 100 %, tak to místní samospráva i stranická organizace musela nějak zdůvodnit. Proto se už před volbami, ale zvláště v den jejich konání organizoval »lov« na potenciální nevoliče, které bylo třeba přesvědčit, aby k volbám přišli a vhodili svůj lístek do volební urny. Nebylo tehdy takových v místě mnoho, ale nějaký ten »rebel« se obvykle našel. Zpravidla nešlo o žádného disidenta, ale spíše o ignoranta, který vůbec netušil, co a k čemu volby jsou a čemu slouží. Často to byl člověk žijící mimo své okolí, mnohdy líný zapojit se do jakékoliv aktivity, třeba jenom nějak pracovat.

Byl jsem účasten několikrát takových přesvědčovacích návštěv a můžete mi věřit, že nešlo nikdy o nějaký násilný atak, ale spíš o debatu a slovní přesvědčování. Hovořilo se o tom, co se nové zastupitelstvo chystá prosadit a že k tomu právě potřebuje zvolit ty správné lidi. Mohu říci, že jsme většinou uspěli a takto informovaný občan nakonec k volbám přišel. Ale někdy taky nepřišel, a pak jsme museli psát »nahoru« zdůvodnění. Často trapná, jindy to byly řeči spíše z říše pohádek. Sám jsem považoval absolutní výsledek voleb za absurdní a věřil, že lidé spíš uznají nějakou tu ztrátu než absolutní souhlas vyjádřený 100% volební účastí. Ale to se tenkrát nesmělo…

Chci se vrátit k té rovnosti. Jde mi teď o naplňování práv a povinnosti již zvolených zástupců lidu. Stále více mám pocit, že voliči levicových stran, a zvláště voliči KSČM, jsou diskriminováni v tom, že jimi řádně zvolení zástupci nemohou svá práva v dostatečné míře naplnit. Jsou označovaní jako ti z nedemokratické strany a jsou jim proto upírány pozice v nově zvolených zastupitelských sborech.

Dalo se to pochopit v prvých letech po revoluci. Odveta za roky příkoří mnohým občanů takový přístup zdůvodňovala. Ale není to možné přehlížet trvale. Později přišlo mávání kandidátům před očima lustračním zákonem, v současnosti je to už pouhé členství v bývalé KSČ. To prý znemožňují těmto námi zvoleným zástupcům plnohodnotný výkon funkce.

Je tedy naše současné volební právo rovné? A pokud o tom máme pochybnost, kdo ho porušuje? Čtvrtstoletí od společenského převratu je už dost dlouhá doba, aby se takové revoluční praktiky překonaly a nová demokracie by jejich zneužívání měla zabránit. To se jistě nemůže líbit kritikům minulého režimu, ale jsme-li demokracií, je nejvyšší čas takové praktiky konečně zrušit a nechat právo působit tak, jak má. Dočkáme se toho po letošních volbách?

Oldřich SUCHORADSKÝ


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.4, celkem 23 hlasů.

Oldřich SUCHORADSKÝ

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


jhulka.cz
2014-09-27 05:57
Já vidím odpověď na otázky položené v příspěvku ve volebním
výsledku. Bohužel stálých kolem 13% je poněkud málo a něco se asi
dělá špatně. Ale co to je, od toho jsou tu jiní.
suda.jan
2014-09-26 23:02
Aby byla spravedlnost, je třeba aktivní životní přístup, který by
měl být optimální a také vyrovnaný. To například znamená
vyrovnanost práva a odpovědnosti. To právo bez odpovědnosti se potom
mnění v něco negativního. Proto by bylo správné, aby v Ústavě bylo
zakotveno právo i povinnost.
proximafb
2014-09-26 16:13
Máte pravdu, pane Suchoradský, že před převratem museli volby vyhrát
kandidáti NF na 100 % nebo alespoň na 99,8 %. Ani se ty volby nemusely
konat, protože se vědělo 100 let dopředu, jak toto fiktivní divadlo
dopadne. Vy jste alespoň chodili za těmi, co tuto frašku bojkotovali a
přesvědčovali je, abyste trapně nemuseli zdůvodňovat "malou
účast" ve vašem obvodu. Také jsem byl jednou naverbován do
volební komise a když nám na konci voleb chybělo asi 16 voličů, tak
se těch 16 hlasovacích lístků odpočetlo a hodilo do urny a bylo to
hotové - 100 %. Nemohli jsme uvěřit vlastním očím, co udělal
předseda volební komise. Když viděl, že se na něho vyjeveně
díváme, doslova řekl: " Co koukáte ? Máte někdo lepší nápad ?
Nebo chcete těch 16 lidí s urnou oběhnout, aby vás poslali do pr*ele
?" Svým způsobem měl pravdu a určitě i zkušenosti z
předchozích voleb.
fs52
2014-09-26 14:48
A co nato ty Kalousku?
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.