Volební právo pro každého

Letošní komunální volby poukázaly na slabinu zákona o volbách (a jeho doprovodných předpisů). Až příliš snadno dokáže současný právní systém odepřít občanům volební právo odvoláním se na nález Ústavního soudu ze dne 4. května 2011, sp. zn. PL ÚS 6/11. Zmíněný nález Ústavního soudu má být obranou před tzv. velrybářskými praktikami. To je v pořádku a také myslím, že v tomto ohledu svůj účel splňuje - v letošních komunálních volbách ho splnil v Karlově Studánce. Ovšem dobře míněná věc má i stinnou stránku.

Dvacet šest občanů nemělo kde využít svého volebního práva. Po vyškrtnutí z voličského seznamu odvolit v Karlově Studánce už nemohli, a protože tam mají úředně trvalé bydliště, nemohli odvolit ani v jiném městě (do voličských seznamů obcí jsou občané zapisování podle trvalého bydliště). Přitom vyškrtnuti byli z toho důvodu, že ve skutečnosti žijí v jiné obci. V tomto místě je nutné se zamyslet. Vyškrtnutí občané přece nežijí ve vzduchoprázdnu. Někde bydlí, pracují a žijí. Bohužel to před volbami nikoho nezajímá. V současnosti se můžou bránit až po volbách podáním žaloby. To z mého pohledu není šťastné řešení a dovolím si říct, že je to systémová chyba. I když jim soud dá za pravdu, tak jim stejně nikdo neumožní využít volebního práva - o to prakticky nevratně přišli. Soud zajímá jenom to, zda by mohl být volební výsledek jiný. Má bohužel jediný opravný prostředek. Zneplatnění voleb a nařízení jejich opakování.

V tomto ohledu je český právní systém nedomyšlený. Určitě stojí za to ho lépe ošetřit z pohledu základních lidských práv, mezi které právo volit patří. Proto na tomto místě přináším aspoň dva náměty - termín vyškrtnutí a přezkoumání trvalého bydliště ještě před volbami. Vyškrtnutí z voličského seznamu by mělo mít zákonem stanovený termín. V budoucnu by se nemělo stát, že k tomu dojde dva dny před volbami jako v Karlově Studánce. Dostatečný časový předstih dává prostor pro řešení, kterým může být například posílení pravomocí registračního úřadu (může to být kdokoliv jiný), který bude vyškrtnutí z voličského seznamu posuzovat jako nezávislý arbitr - rozhodne, v které obci se občan zdržuje více, a tam ho zapíše do voličského seznamu. Tak bude zaručeno, že vyškrtnutý občan dostane možnost využít svého volebního práva, byť v jiné obci, kde podle nestranného arbitra opravdu žije.

A to je klíčové. Česká republika se hlásí k zastupitelské demokracii. Princip zastupitelské demokracie spočívá v tom, že každý má možnost zvolit si svého zástupce ve věcech veřejných. Důležité je slovo každý. Protože vyloučením nějaké skupiny občanů z voleb musíme ze sousloví zastupitelská demokracie vyškrtnout slovo demokracie a nahradit ho slovem jiným.

Fotis FOTOPULOS, zastupitel Moravskoslezského kraje


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4.5, celkem 12 hlasů.

Fotis FOTOPULOS

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


vendas65
2015-10-18 16:29
proč nejsou poslanci placeni jen refundacemi za ušlý pracovní
zisk?Benda tam dřepí co vyšel školu.Máme více poslanců než
Anglie!!V 1rep.bylo poslanectví čest.funkce po protektorátu rovněž.90%
jsou to nemakačenkové a lenoši placeni za nic.Navrhněte to a uvidíte
jak se budou kroutit,že by měla polovina pracovat a ne blábolit
bohapustě-viz.Kalousek a jeho s.r.o. spol s rozumem
omezeným!!vendas65@seznam.cz
vendas65
2015-10-18 16:20
volební právo-ano i volební povinnost!!!Toho se tlupaODS a TOP nejvíce
obává.90%co nevoli by volili levic.stranu!!vymlouvají se na
"demokratické rozhodování občana.V australi,Belgii a další mají
dem.a je tam voleb.povinnost!!!pod pokutou,když nepřijde.Masaryk,kdyby
vstal z mrtvých a viděl ve vládě knížete ochrápaného,by se vrátil
do hrobu.Nemluvě o majitelech dolů.v.š
Hlasování
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.