Migrace a nedůvěra

V nedávné době se mi do ruky dostal zajímavý rozhovor se sociologem Zygmuntem Baumanem, který vyšel na serveru Technet, ve kterém se říká, že nás v budoucnu nečeká nic hezkého. Podle tohoto sociologa současná imigrace ukazuje na velké změny ve společnosti a je prý jisté, že poprvé v historii lidstva bude současná generace žít v době plné jinakosti, a hlavně nejistoty. Je tomu skutečně tak, jak tento velikán říká?

Podle mého názoru má pravdu, co se týká velkých změn ve společnosti globálního typu. Právě nástup globalizace způsobil současnou vlnu imigrace. Jedná se o velké stěhování národů a největší migraci od doby konce druhé světové války. Lidé, kteří v současné době putují Evropou, jsou ekonomičtí migranti. Hledají pro sebe práci a jsou ochotni udělat cokoliv, aby se do vysněné Evropy dostali. Právě jinakost těchto lidí budí strach v národnostních státech, jako je právě Česká republika. Nikdo totiž neví, co má od nich čekat. Pro mnohé občany už od pohledu působí velice negativně – nerozumí našemu jazyku, kultuře, zvykům. Asimilace takového množství migrantů není možná nebo alespoň by trvala desetiletí. Na tomto místě je nutné uvést, že i v našem státě žijí buď migranti z dob minulých, nebo jejich potomci. Jedná se hlavně o Vietnamce nebo Ukrajince či Rusy. Naši občané však mají velký strach z jinakosti imigrace islámské – jejich kultura je naprosto odlišná.

Mnoho argumentů uvádí, že imigranti značně zatíží sociální státy v Evropě. Ano, je tomu skutečně tak. Pokud skutečně v Evropě dostanou azyl, tak se o ně stát musí postarat. To povede ke značným zásahům do státních rozpočtů a nárůstu deficitu. Zároveň se může stát, že imigranti zaberou pracovní místa místním obyvatelům a to vše by vedlo k dalšímu nárůstu napětí.

Současnou migrační vlnu spustily války. Ať už se jedná o konflikt v Iráku, Sýrii nebo Afghánistánu. Do značné míry ji zažehlo i tzv. arabské jaro. Lidé, kteří se vydali na cestu do Evropy, jsou lapeni v pasti převaděčů, kdy jim platí astronomicky vysoké částky. Otázkou zůstává, kde vzali takový obnos peněz?

Neschopnost ohlídat vnější hranice Evropy vede jen k nárůstu nespokojenosti ve zbylé části kontinentu. Bauman ve svém rozhovoru říká, že pokud by v současné době někdo nashromáždil všechny imigranty v Evropě a poslal je domů, tak můžeme zavřít nemocnice, továrny a ekonomika by přišla o plno pracovních sil. Domů bychom totiž museli poslat i imigranty z dob minulých. Mnoho těchto lidí pracuje na tzv. podřadných pracovních místech, kde není řádná jistota platu ani růstu a občané národních států za tyto mizerné podmínky pracovat nepůjdou. Za nárůstem těchto prací je princip »flexibility«. Tedy určité přizpůsobení se tlaku globálního trhu. Nejvíce takových pracovních míst je umístěno v zemích tzv. třetího světa a imigranti pocházejí právě z takových států, takže jsou dětmi flexibilních prací a v našich podmínkách nám budou jen konkurovat. Už v dnešní době mnoho mladých lidí bez praxe pracuje na těchto pozicích.

Lze v dohledné době očekávat nějaké řešení? Dle mého názoru jen obtížně. Jednak proto, že globalizace světa nastartovala změny, o kterých nikdo neměl ani tušení, a hlavně přerozdělení bohatství světa stojí za tím, že se svět stále více destabilizuje. USA se budou neustále snažit udržet svůj vojenských vliv v zájmových oblastech – zejména tam, kde je ropa a zemní plyn nebo jiné nerostné bohatství. Ale jsou to právě USA a jejich elity, kdo je do značné míry zodpovědný za současný stav světa a jeho problémy.

Jan KLÁN, poslanec (KSČM)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.7, celkem 54 hlasů.

Jan KLÁN

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


yucon.fox
2015-09-07 17:38
Pro přehodného: https://cs.wikipedia.org/wiki/Jan_Kl%C3%A1n_%28politik%29
proximafb
2015-09-07 17:24
Pana Klána jsem několikrát viděl řečnit v poslanecké sněmovně.
Vždy to byl projev profesionálně připravený a nepodbízivý. Ne jako
to dělá pro své zviditelnění většina straníků. Tento nový
poslanec má moje veliké sympatie, protože mu jde o dobro věci pro
většinovou společnost.
proximafb
2015-09-07 08:24
Moc hezky napsaný článek - pravdivý, bez ideologického zabarvení.
Imigranti jdou tam, kde jsou nejštědřejší sociální dávky. Jiří
Chmelarčík má pravdu. Německo si z imigrantů vybere lidi, kteří
něco umí, ty začlení do své společnosti a ten "odpad",
závislý na sociálních dávkách, nám kvótami přerozdělí. A
takových příživníků už tady máme dost. Pokud se tomtu exodu v
nejbližší době nezabrání, bude konec Evropy.
jirichmelarcik
2015-09-07 07:47
Imigranti nechtějí Evropu. Výslovně chtějí Německo. A Německo se
jich chce zbavit na náš úkor jako jiného odpadu.Rozinky vyberou a
zbytek nám příkázají abychom se s nimi trápili.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.