Info pro čtenáře

Vážení čtenáři. Přecházíme na nový web, který je na adrese https://www.ihano.cz.

Tato adresa bude stále funkční, ale už ne aktuální. Bude fungovat jen jako archiv.

Přejděte na https://www.ihano.cz.

Reklama
--> 

Kladivo na čarodějnice a lidská práva

Na »kladivo na čarodějnice« jsem si vzpomněl, když jsem četl kritiku České republiky za přístup k běžencům, vyslovenou Vysokým komisařem OSN pro lidská práva Zajdem Raadem Husajnem, a současně i útok na prezidenta Zemana za jeho výroky směrem k muslimům. Jistě, prezident se mohl zdržet těch, které sdělil světu před několika dny, o agresivitě této religie. Mohl. Nepopírám, byť některé nesnášenlivosti jsou napsány ve svatých súrách.

Ale ruku na srdce, kdybychom doslova vzali poučení z Bible, žili bychom dnes v křížových válkách. Chápu ovšem, že jsou tací, kteří naučení ze súr i Bible berou vážně. I proto je tu Islámský stát a byli tu i ustašovci, kteří takovýmto způsobem brali a chápali své světodějné poslání.


Jenže onu lidskoprávní kritiku pronesl zástupce islámského světa, jehož do této funkce delegovaly takové státy, jako je Saúdská Arábie a některé další fundamentalistické režimy, které dodnes ženy pokládají za druhořadé občany, pokud za občany vůbec, kde dodnes platí právo šaría, kde stále může kohokoli stihnout krutý trest, provinil-li se proti islámu, o čemž rozhoduje »náboženská policie«.

To však pan Husajn nekritizoval. Dříve ani nyní. Do toho zřejmě ostatnímu světu nic není. A přitom jde o opravdová lidská práva. Zastavme se právě u nich. Protičeská polínka si totiž v té souvislosti položili i lidskoprávní hlasatelé z Evropské unie, také pan Dienstbier se občas nechává na toto téma slyšet a před několika dny se od Husajna nedistancoval ani europoslanec Telička. Také jim vadí to, že nejsme tak vstřícní k přijímání současných blízkovýchodních imigrantů, byť oni ani nemíří k nám a jen se tu omylem »zastavili« na své cestě za »penězi bez práce«, které jim naslibovala německá kancléřka.

Pozor! Nepochybuji o situaci na jihu a jihovýchodě od Evropy, o situaci v dnešním muslimském světě, kterou si často nepřivodil sám. Buď zdejší země byly rozvráceny, nebo se v nich stále bojuje za přispění silně křesťanských Spojených států a převážně křesťanské Evropy. Jde dnes o bratrovražedné války, byť často již nemíří jen proti »bratrům«. A přitom učením stejného Proroka se tady zaštiťují skoro všichni. Ostatně i v Evropě v náboženských válkách tomu nebylo jinak. Různě chápaný Bůh rozvrátil v třicetileté válce celý kontinent. Jsme však v 21. století.

Lidská práva jsou tedy ve hře. Jako »kladivo na čarodějnice«, odkaz dominikánských mnichů Heinricha (Institorise) Kramera a Jakoba Sprengera. Každý se jimi ohání. Ten, kdo schvaloval »humanitární bombardování« Srbska, i ten, jemuž nevadí, že »bída z lidí lotry činí, že vlky z lesů žene hlad«. Stejně jako ten, kdo rozvrátil kus světa jen proto, že potřeboval suroviny, moc a svobodu urvat, co se dá na úkor druhých, protože přece to bylo a je jeho »lidské právo«.

Jaroslav KOJZAR


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.3, celkem 164 hlasů.

Jaroslav KOJZAR

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama