Info pro čtenáře

Vážení čtenáři. Přecházíme na nový web, který je na adrese https://www.ihano.cz.

Tato adresa bude stále funkční, ale už ne aktuální. Bude fungovat jen jako archiv.

Přejděte na https://www.ihano.cz.

Reklama
--> 

Západ v mlze

Pátek 13. listopadu 2015. Osudné datum, které se navždy vryje do paměti celému světu. Den, kdy došlo k brutálním teroristickým útokům ve Francii. Tento brutální čin zaútočil na základní hodnoty »západní« civilizace. Nicméně vše nefunguje, jak má, protože pokud by fungovalo, tak by k tak obludným útokům nemohlo dojít. Západ tedy někde dělá chyby.

První chyba je zjevně v tom, že nikdo neví, co to je válka proti terorismu. Lidstvo bylo zvyklé, že když se vedl válečný konflikt, tak byl nějak ohraničený. Tedy měl svůj začátek a konec. Nicméně od 11. září 2001 se západní svět nachází v neustálé válce, do které se dá schovat úplně všechno.

Ale co je to vlastně Západ? Všichni říkají, že je to svět, který je označován za euroatlantický nebo svět, kde je hlavním náboženstvím křesťanství. Proti tomuto světu stojí jiný svět – svět islámu. Tedy jasně jiné civilizace, kultury, zvyky. Západní společnost si zřejmě neuvědomuje, že její základní hodnoty, na kterých je její fungování postaveno, se nacházejí v krizi. Navíc hodnoty se snaží chtě nechtě vyvážet i do zemí, kde nemohou fungovat. Ano, myslím tím například Libyi nebo Egypt. Dokud tam vládli vládci »silné ruky«, tak byl relativní klid. Poté však přišlo arabské jaro a začal chaos, do kterého se vložily právě bývalé koloniální země. Když si promítneme, kde všude došlo za posledních patnáct let k teroristickým útokům, tak to bylo právě v bývalých koloniálních velmocích – USA, Velké Británii, Španělsku a Francii. Z toho plyne, že terorismus se zrodil právě v důsledku »západní« kolonizace světa. Chyba tedy byla jak útok na Irák, tak i bombardování Libye či Sýrie.

Druhou chybou je, že nikdo neví, kde začíná a končí Islámský stát. Dodnes ho nikdo jasně nespecifikoval. Pouze víme, že se jedná o radikály a o určité nástupce teroristické organizace al-Kajdá. Navíc se ještě více ukazuje, že spící buňky se dokážou schovat v migrační vlně. Útoky ve Francii nám to jasně ukazují. Volný pohyb osob je něco tak nebezpečného, že je nutné zavést kontroly. Ono je hezké se volně pohybovat, ale pokud nebudou kontroly, tak se teroristé dostanou všude. Terorista je totiž záškodník, kterého nepoznáme. Je to člověk, který je všude a nikde. Ukazuje se, že projekt zvaný multikulturalismus nefunguje. V poslední době se projevuje fakt, že uprchlíci, kteří přicházejí do Evropy, se odvolávají na to, že mají práva, ale podle jejich modelu žádné povinnosti. Naproti tomu občané Evropy mají podle jejich představy povinnosti, ale žádná práva. To je špatně.

Třetí chybou je, že se Západ snaží vyvážet do celého světa svůj typ demokracie, stejně tak i svůj model ekonomiky. V současné době je jasné, že ani jedno nefunguje. Ani model demokracie, která nezvládá imigrační krizi, stejně tak i boj s terorem. Ekonomika, která je postavena na globálním kapitalismu, se rovněž zmítá v různých krizích. Nastává tedy »velký úpadek« těchto hodnot. Dokud byl svět do roku 1990 rozdělen na Východ a Západ, tak byl bezpečnější, protože se žilo v obavě ze vzájemného zničení. Po rozpadu jedné ze soustav došlo k tomu, že svět se změnil, je jiný. Nikdo netušil, že jiný bude v nárůstu terorismu, přesunu celých národů a neschopností západních států tyto věci řešit.

Tyto tři chyby jsou podle mého názoru nejvýznamnějším důvodem, proč se Západ nachází v určité mlze. Evropa po útocích v Paříži již nebude jako před pátkem 13. listopadu. Otázkou bude, zda se posune směrem k řešení těchto problémů, nebo se svou neschopností sama zničí.

Jan KLÁN, poslanec (KSČM)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4, celkem 73 hlasů.

Jan KLÁN

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama