Info pro čtenáře

Vážení čtenáři. Přecházíme na nový web, který je na adrese https://www.ihano.cz.

Tato adresa bude stále funkční, ale už ne aktuální. Bude fungovat jen jako archiv.

Přejděte na https://www.ihano.cz.

Reklama
--> 

Hodně sil do roku 2016

Na prahu roku 2016 nepotřebujeme ani numerologa ani astrologa k poznání nepříjemné skutečnosti, že se v něm budeme muset potýkat s mnohými důsledky společenské nestability a mezinárodního chaosu. Velká hospodářská nerovnost v samotné Evropě, geopolitické napětí mezi světovými velmocemi, tahanice o kontrolu surovin, nové závody ve zbrojení, pokračující obchodní války, občanské konflikty a terorismus vyhánějící lidi ze svých domovů. Mocenské elity takto znejistělého světa se přitom zcela odpoutávají od potřeb lidí. Narůstá všeobecná nedůvěra lidí, naštvanost však často nenachází jasný azimut pro pozitivní změny.

Projevem této zmatené situace jsou ožívající nacionální řevnivosti a paranoidní kulturní nenávisti, v kolektivním podvědomí se probouzí bestie, která po desítky let spala. Oligarchizace politické moci současně eroduje základní demokratické mechanismy. Cestičku k nárůstu autoritářství zametá mediální podpora různých panikářských fobií a nárůst vlivu populistických uskupení, která si z lidských obav dělají svůj vratký politický byznys. Ve východní i západní Evropě posilují různé odstíny hnědi. Rozkolísaný kapitalistický svět jako by si zase chtěl zachraňovat kůži fašizací. To vše v nadcházejícím roce pětasedmdesátého výročí napadení někdejšího Sovětského svazu nacistickým Německem.

O to důležitější je pro levici spojit praktickou nabídku sociálně spravedlivých řešení se schopností širších demokratických aliancí proti válce a fašismu. V roce krajských voleb musíme ukázat schopnost zvládat odpovědnost za veřejnou správu, současně ale razantně hájit zájmy našich občanů na celostátní úrovni. A ve společném evropském domě řešit nejen jeho společnou hranici, ale také to, aby sloužil víc svým občanům než bankám. Odpovědnost KSČM je o to větší, že dnes stále patří mezi nejúspěšnější strany podobného typu v Evropě, která spojuje každodenní solidaritu neprivilegovaných s vizí systémové alternativy vůči současnému kapitalismu.

V době tak náročných úkolů by bylo chybou levice nechat se uvrhnout současnými zmatky do programových kotrmelců či sektářských a osobních rozepří. Z dosavadního průběhu předsjezdové diskuse snad již lze říci, že nyní nestojíme před ideovou křižovatkou, ale hlavně před nezbytností ozdravit naše fungování. Vytvořit podmínky pro dokončení generační obměny v stranické struktuře, využít obrovského rezervoáru politických talentů, který nám vyrostl v krajích, a najít efektivnější způsoby propagandistického zviditelnění naší vlastní politiky. K tomu si popřejme do příštího roku co nejvíce sil.

Jiří DOLEJŠ, poslanec a místopředseda ÚV KSČM


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.1, celkem 42 hlasů.

Jiří DOLEJŠ

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama