Ocenění všem generacím

Vyvrcholením oslav dnešního Světového dne divadla se stal sobotní galavečer v pražském Národním divadle, na němž byly předány ceny Thálie za mimořádné jevištní výkony předvedené v roce 2016 a Ceny za celoživotní mistrovské dílo.

Moderátoři Taťjana Medvecká a jan Cina zaujali bezprostředností a oproti plzeňskému Antonínu Procházkovi se nesnažili divákovi sugerovat vlastní názorové postoje. Za zmínku stojí, že v přímém přenosu ČRo a ČT bylo zcela poprvé v  historii těchto udělování citováno i odborné hodnocení ze stránek kulturní rubriky Haló novin.

Zvláštní cenu Kolegia pro udělování cen Thálie letos obdržel Jan Schmid, zakladatel libereckého Studia Ypsilon, který se stále výrazně uplatňuje jako režisér, dramatik, herec či výtvarník, ale také spisovatel, moderátor a v neposlední řadě úspěšný pedagog na pražské DAMU.

Zatímco se v kuloárech i veřejně uvažovalo, že laureátkou v ženské činoherní kategorii bude zasloužilá umělkyně Iva Janžurová, předběhla ji nakonec talentovaná herečka Hana Tomáš Briešťanská. Cenu získala za roli Štěpky v inscenaci Petrolejové lampy v Národním divadle Brno. Za roli Jona ve hře Shylockod od Marka Leirena-Younga, uváděné v pražském Divadle Na Jezerce, si stejné ocenění odnesl Milan Kňažko.

V operní kategorii si pro skleněný artefakt přišla pěvkyně Pavla Vykopalová, představitelka Káti v Janáčkově opeře Káťa Kabanová v Národním divadle Brno. Mezi muži se prosadil rakouský pěvec Thomas Weinhappel. V ostravském Národním divadle moravskoslezském zaujal jako Hamlet ve stejnojmenné opeře Ambroise Thomase.

V kategorii »Opereta, muzikál a jiný hudebně dramatický žánr« si pro trofej přišla Lenka Pavlovičová za roli Hortensie v operetě Ples v opeře na jevišti ostravského NDM. Za dvojroli Mefista a Fausta v muzikálu Mefisto (pražské Divadlo Hybernia) získal ocenění Josef Vojtek.

V kategorii »Balet a pantomima a jiný tanečně dramatický žánr« si prvenství mezi ženami získala japonská baletní mistryně Jui Kjotaniová za roli Kitri v baletu Don Quijote. Uvádí ji olomoucké Moravské divadlo. Za osobitý pantomimický výkon v inscenaci Sólo pražské společnosti Mime Prague převzal uznání Radim Vizváry.

Cenu prezidia Herecké asociace pro mladého umělce do 33 let v oboru činoherní tvorby si odnesla Veronika Lazorčáková z pražského Divadla v Dlouhé. Laureáty za celoživotní mistrovství připomínáme samostatnými medailonky na straně 9.

(the)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6, celkem 12 hlasů.

(the)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.