Ilustrační FOTO - Pixabay

Představujeme EU

Úloha EP v legislativním procesu EU

Evropský parlament reprezentuje zájmy 510 milionů obyvatel 28 členských států Evropské unie. Původně poradní orgán se dnes výraznou měrou podílí na přijímání právních předpisů Unie a jeho role stále roste.

Drtivá většina evropské legislativy je přijata v řádném legislativním procesu, v tzv. procesu spolurozhodování, kde má EP a Rada EU rovnocenné postavení. Děje se tak např. v oblasti ekonomických záležitostí, přistěhovalectví, energie, dopravy, životního prostředí, ochraně spotřebitelů a další.

Vedle této »spolurozhodovací« pravomoci má EP také konzultační roli. V těchto případech musí Rada před hlasováním o návrhu Evropské komise získat stanovisko EP, není jím však vázána. Nejvýznamnější oblastí legislativy, kde se tento postup uplatní, je oblast daní.

V jiných případech je k rozhodnutí potřebný souhlas EP, který pouze vyjádří, zda s určitým návrhem souhlasí či nikoli. Toto rozhodnutí EP je pak závazné a používá se např. v případě přístupu nových členských států, stejně jako aktuálně v případě dohody o vystoupení Británie z EU či při podpisu mezinárodních smluv mezi EU a třetími zeměmi.

(za)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.9, celkem 61 hlasů.

(za)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.