Divadelní ukázka z Vančurova Rozmarného léta na loňském ročníku populární akce.

Rozmarné léto plné temperamentního folkloru

Po velmi úspěšném loňském ročníku Rozmarného léta se mohou i letos jeho návštěvníci těšit na hodnotný program a zavítat do obce Háj ve Slezsku, v níž se narodil spisovatel Vladislav Vančura (1891-1942).

Letošní ročník této populární akce, která je vyjádřením vztahu současníků k odkazu Vladislava Vančury, se koná v neděli 18. června. Tradičně bude zahájena od 14 hodin pochodem mažoretek v obci Háj ve Slezsku na Opavsku. Poté pietním aktem u pomníku Vladislava Vančury bude připomenuto 75 let od násilné smrti spisovatele, scenáristy, režiséra, lékaře a především pokrokového člověka, humanisty a antifašisty, jenž byl zavražděn německými nacisty na Kobyliské střelnici v Praze v době heydrichiády za protifašistický odboj.

Od 15 hodin je do Dohnálkova parku přichystán pestrý kulturní festivalový program. Pozvány byly zahraniční folklórní soubory, aby prezentovaly poklady ze svých národních tradic. Přijedou temperamentní tanečníci ze Srbska, Kypru, Ukrajiny, Polska. Nebude scházet slovesné lidové vyprávění ani prezentace souborů z Mikroregionu Matice Slezská. Z Vančurova díla zazní úryvek z monumentálních Obrazů z dějin národa českého. Bude možné se nechat unést uměním žonglérským a dalšími body programu, který přichystal místní spolek Vančurovců (Spolek Vladislava Vančury).

Rozmarné léto 2017 bylo zařazeno mezi významné krajské kulturní akce a bylo podpořeno Moravskoslezským krajem a obcí Háj ve Slezsku. Malí i velcí, zblízka i zdaleka, všichni jste srdečně zváni do kouzelného prostředí kraje pod Ostrou hůrkou. Vstup je volný.

(lud, mh)

FOTO – Radim ŠTEFAN


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.4, celkem 5 hlasů.

(lud, mh)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.