Bedřich Stehno obdržel Cenu Františka Hrubína

V aule benešovského gymnázia se 9. listopadu konal za podpory Středočeského kraje a města Benešov již III. ročník slavnostního vyhlášení Ceny Františka Hrubína 2017.

Ocenění převzal básník Bedřich Stehno za svou již 6. sbírku Jadérka, kterou vydalo brněnské nakladatelství Kmen. Cena je udělovaná středočeskému spisovateli za nejlepší knihu roku, na výběru pečlivě pracuje odborná porota.

»Když jsem jako školák recitoval Hrubína, neuvědomoval jsem si, jak mě bude tento básník provázet celý život. Později jsem zjistil při čtení prokletých básníků, že to byl opět Hrubín, který je přeložil. Pak jsem se k němu vracel se synkem, který se s ním setkal opět ve škole, a zdálo se, že kruh se uzavřel. Ale teď již potřetí si nejenže připomínáme Mistrovo dílo, ale oceňujeme ty, kteří kráčejí v jeho šlépějích. Kruh se tak neuzavírá, ale stále se opakuje a to je i naše přání do budoucna - aby bylo vždy koho oceňovat…« přivítal přítomné jménem Středočeského kraje a hejtmanky Jaroslavy Pokorné Jermanové (ANO) předseda výboru pro památkovou péči, kulturu a cestovní ruch Zdeněk Štefek (KSČM).

Z tvorby Hrubína recitoval Vít Staša a pak ze Špalíčku Lucie Maria Štouračová. Oceněné mladé autorky ze Studentské Thálie, Klára Krásenská a Anna Luňáková, pak přednesly své verše.

Laudatio vítěze jménem poroty přednesl Pavel Hoza, z Mistrovy tvorby uvedla ukázky Kateřina Ryšavá. Hudební vstupy zajišťoval Jan Chudan s kytarou a celým večerem provázel předseda pořadatelského Klubu českých a slovenských spisovatelů Lubomír Brožek. »Neminout cestu a nezabloudit, uchovat si víru v život,« tak shrnul v laudatiu cestu vítěze člen poroty.

(zs)

FOTO - autor


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 3.7, celkem 16 hlasů.

(zs)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.