Ilustrační FOTO - Pixabay

Kde je násilí na ženách, není spravedlivá společnost

Každá devátá žena v Evropské unii zažila nějaké sexuální násilí. Se sexuálním obtěžováním má zkušenost 55 procent žen. Pět procent žen se stalo obětí znásilnění. Ukázal to výzkum ve všech členských zemích EU včetně Británie, do něhož se zapojilo 42 000 žen mezi 15 a 74 lety.

Výsledky v Praze na konferenci o sbírání dat a výzkumu domácího násilí představila Ursula Tillová-Tentschertová z Agentury EU pro základní práva (FRA). »Každá třetí žena zažila fyzické či sexuální násilí. Osm procent žen s ním mělo zkušenost v posledních 12 měsících. To znamená 13 milionů žen v EU,« uvedla. Dále podotkla, že skutečné počty jsou mnohem vyšší než počty nahlášených případů. Většina žen se totiž na policii neobrátí a nevyhledá ani jinou pomoc. »Týká se to zejména sexuálního násilí, které je stále tabuizováno a stigmatizováno,« dodala expertka z FRA.

Podle výsledků celoevropského průzkumu v ČR násilí zažilo 32 procent žen. Se sexuálním násilím od partnera mělo zkušenost sedm procent Češek, od cizího člověka pak čtyři procenta. Partnerův psychický nátlak či týrání znalo 47 procent dotázaných.

»Česko jeví znaky velké tolerance k sexismu i  násilí vůči ženám a také vůči dětem. Oběti nevědí, kam se mají obrátit o pomoc. Stále není dostatečná síť služeb, chybí osvěta,« uvedla ředitelka České ženské lobby (ČŽL) Hana Stelzerová. Připustila, že u nás je rozšířen názor, že si ženy za útoky mohou samy, protože se prý chovaly nevhodně. Takový pohled odmítá, násilí je vždy nepřijatelné a může za ně ten, kdo ho páchá, zdůraznila šéfka ČŽL, jež sdružuje tři desítky organizací na pomoc rodinám, ženám či dětem.

Podle náměstkyně ministra pro lidská práva Martiny Štěpánkové evropská zjištění potvrzuje i český výzkum Univerzity Karlovy z roku 2015, podle něhož násilí zažilo 36 procent žen v Česku. »Domácí násilí představuje závažný problém s řadou negativních dopadů na individuální i celospolečenské úrovni. Je to velmi vážné porušení lidských práv. V situaci, kdy se ve velké míře stávají obětí ženy, nemůžeme hovořit o genderové rovnosti a spravedlivé společnosti,« řekla náměstkyně.

K potírání násilí na ženách má přispět Istanbulská úmluva, která vznikla v roce 2011. ČR ji podepsala loni v květnu, nyní se chystá ratifikace. Náměstkyně věří, že se proces podaří v příštím roce dokončit.

(mh)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 3.5, celkem 13 hlasů.

(mh)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Gartouzek
2017-11-20 01:21
Istanbulská úmluva? Zaměřená je na následky agresí, nikoli na
příčiny a to ji vymyslela elita? Kořeny násilí spočívají hlavně
ve výchovných chybách rodičů. Nejvíce k rozvoji agresivity dětí,
která přetrvává v dospělosti, je velmi liberální nebo naopak
nepřiměřeně tvrdá výchova rodičů v předškolním věku. Mám
dojem, že si z násilí řada organizací dnes dělá hlavně byznys,
jinak by se více zaměřovaly na osvětu v oblasti výchovy. Inu, kapři
si nevypustí rybník.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.