Zemřel kapitán českého filmu

Ve věku třiadevadesáti let skonal Jiří Purš, někdejší dlouholetý generální ředitel Československého státního filmu (ČSSF). Patřil k výrazným osobnostem naší novodobé kinematografie.

Puršova vrcholná profesní dráha započala v nesnadné době názorových polarizací nejen obecných, ale i uvnitř kulturních struktur. Tato dvojpólnost rozvoji kinematografie samozřejmě nepřála, ovšem JUDr. Purš se s okolnostmi dokázal i v komplikovaných situacích vyrovnat se ctí. Nepodlehl totiž často až ortodoxním snahám o výraznější politizaci tvorby, naopak se snažil v daných možnostech rozdělit tvůrčí prostor mezi umělecky i názorově různé režisérské, potažmo také scenáristické, herecké a další skupiny. Nebylo to někdy snadné.

Vhodnou strategií získal Purš pro český filmový průmysl větší finanční podpory, než tomu bylo v mnoha jiných zemích. Každoročně u nás do roku 1990 vzniklo kolem tři desítek původních filmových novinek. Mnohem víc, než tomu bylo během následných devadesátých i nultých let. Také nabídka zahraničních titulů v našich kinech byla hojná – každoročně přes dvě stě premiér. Purš dbal rovněž o vznik kvalitní tvorby pro děti a mládež. I v sedmdesátých a osmdesátých letech sbírala cenné soutěžní trofeje ve světě.

»Možná bychom mohli vytvořit ještě mnohem víc nových snímků, takže produkce by byla intenzivnější, naší snahou však nebyla pouze kvantita. Snažili jsme se dbát i o profesionalitu. To jsme sledovali i při výběru snímků ze zahraničí,« uvedl během veřejné diskuse na půdě Výboru národní kultury. Na jeho vzniku a dalších aktivitách se Purš dlouhodobě aktivně spolupodílel.

Jako generální ředitel ČSSF dbal na tvůrčí kontinuitu. Po roce 1989 tak pokračovala ve své práci řada renomovaných tvůrců z předchozích let (Bočan, Herz, Chytilová, Jireš, Kachlík, Kachyňa, Krejčík, Lipský, Menzel, Podskalský, Vávra, Vláčil, Vorlíček a další). Přestože je Purš mnohdy osočován z jednostrannosti, v daných společenských limitech českému filmu vytvářel podmínky přijatelné, často až nadstandardní. Dokládají to i ocenění zahraniční. Pominout nelze ani jeho výraznou podporu karlovarskému MFF, tehdy však ještě pod označením Filmový festival pracujících.

(the)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4.5, celkem 31 hlasů.

(the)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.