Tádžmahal. Jeho stavba trvala 22 let. FOTO - Wikimedia commons

Bahno uchovává Tádžmahalu krásu

Majestátní památník Tádžmahal v indické Ágře ve státě Uttarpradéš prochází poprvé za 369 let své existence kompletní sanací zdí, napsala v nedávných dnech agentura AP. Projekt byl zahájen v roce 2015 a minarety i stěny monumentálního císařského mauzolea, jež figuruje i na seznamu světového dědictví UNESCO, už jsou skoro dočištěné. Indické úřady se nyní snaží vymyslet, jak se dělníci v závěru prací dostanou na nejvyšší a špatně přístupná místa stavby ve výškách několika desítek metrů.

Dělníci při odstraňování zažloutlé znečištěné vrstvy používají pastu z přírodního bahna a s její pomocí mramoru navracejí původní zářivou bělobu. Bahno dobře spolyká nečistoty, proto je bahenní kúra nezbytná. Jedná se vlastně o valchářskou hlinku, kterou si někteří lidé z kosmetických důvodů nanášejí na pokožku. Kovové lešení, jež dosud dělníci při sanačních pracích používali, je ale příliš těžké a nelze ho úplně přizpůsobit konstrukci mauzolea, řekl Bhúvan Vikram z indické archeologické společnosti. Zvažují se podle něj další alternativy, například speciální lešení z bambusu. Dodal, že už ve čtyřicátých letech minulého století se při zásahu památkářů bambusové lešení použilo.

Déšť už nestačí

Vikram uvedl, že v minulosti čistil Tádžmahal pouhý déšť, ale znečištění vzduchu si za posledních dvacet pět let vybralo svou daň. »Pouhým okem lze zaznamenat, jak mauzoleum zežloutlo,« řekl. »V místech, kam se nedostane déšť, dokonce černá,« doplnil. Práce mají být hotové v roce 2019. Sanaci světoznámé památky vyčísluje na půl milionu dolarů (necelých jedenáct milionů Kč).

Až v roce 2019

Turistický průvodce Fodor's se kvůli sanačním pracím rozhodl Tádžmahal přidat na seznam míst, která se příští rok vůbec nevyplatí navštívit. »Pokud vaše představa o návštěvě Tádžmahalu nezahrnuje pouze fotografii před mauzoleem pod vrstvou bahna a lešení, odložte ji nejdříve na rok 2019,« doporučuje podle informací ČTK průvodce. S tím ovšem Vikram nesouhlasí - podle něj jsou fotografie ze 40. let, kdy byl pomník obestaven lešením, zajímavé a z historického hlediska vlastně i důležité. »Turisté by měli ocenit, že jsou svědky probíhajících prací, snahy památku uchovat,« vysvětlil. Zúčastní se tak tvorby historie památníku–hrobky, označovaného za symbol žalu a ztráty.

Dva roky smutku

Tádžmahal ročně navštíví sedm až osm milionů turistů. Dal jej postavit mughalský panovník Šáhdžahán na památku své manželky Mumtáz Mahal (Vyvolená palácem), která zemřela při porodu jejich 14. dítěte v roce 1629 ve věku 36 let. Traduje se, že panovníkovi u smrtelného lože manželky zcela zešedivěly vlasy. Státní smutek trval dva roky. Šáhdžahán je v hrobce u své milované pohřben také.

Nový div světa

Monument se čtyřmi minarety z bílého mramoru, který se vozil z lomů ze vzdálenosti 300 kilometrů, stavěla armáda dvaceti tisíc kameníků a dělníků 22 let. Podle návrhů francouzského architekta a jednoho jeho benátského kolegy. Barva Tádžmahalu se mění podle dopadlých paprsků slunce na něj. Záleží na tom, z jakého úhlu se světlo na objekt snáší, v jakém postavení se slunce právě nachází. Povrch Tádžmahalu, který má tedy mnoho odstínů, je příkladem mughalské architektury – ta spojuje prvky indické, perské, turecké a islámské vlivy. Je vyzdoben polodrahokamy i drahokamy (jaspis, lazurit, tyrkys, nefrit, křišťál…), nápisy na něm jsou z černého mramoru. Velkolepá stavba stojí v zahradách na břehu řeky Jamuny.  Na seznamu světového dědictví kulturních památek UNESCO je od roku 1983. Ve svých útrobách ohromuje jednoduchostí a úsporností výzdoby, většinou znázorňující pnoucí se rostliny a květinové motivy. I koberec zde budí v návštěvníkovi pocit, že kráčí přímo po rozkvetlé louce. Od roku 2007 je světoznámý Tádžmahal také označován za novodobý div světa.

(ava)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.3, celkem 7 hlasů.

(ava)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.